search
REKLAMA
News

Nie żyje KRZYSZTOF PENDERECKI, wybitny polski kompozytor. Jego utwory wykorzystywał między innymi David Lynch

Łukasz Budnik

29 marca 2020

REKLAMA

Dziś rano Radio Kraków poinformowało, że w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki, polski kompozytor, pedagog muzyczny i dyrygent. Wieści o śmierci artysty przekazała jego rodzina.

Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w rodzinie o ormiańskich korzeniach. Muzyką zajmowali się już jego ojciec i dziadek. Sam Penderecki pierwsze kompozycje tworzył w wieku zaledwie ośmiu lat. W latach pięćdziesiątych studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie), gdzie później pracował jako nauczyciel. Popularność zaczął zdobywać w roku 1959, gdy zdobył pierwsze nagrody w konkursie Związku Kompozytorów Polskich za utwory Psalmy DawidaEmanacje oraz Strofy. Uznanie wzbudziły też jego dzieła Ofiarom Hiroszimy – tren (na smyczki) oraz chóralna Pasja według św. Łukasza. W 1969 roku skomponował pierwszą operę. Aktywny twórczo pozostał do końca życia.

Jego utwory były wykorzystywane w filmach i serialach, takich jak Rękopis znaleziony w SaragossieEgzorcystaLśnienieDzikość sercaKatyńWyspa tajemnicCzarne lustroLudzkie dzieci,  Inland EmpireTwin Peaks

Penderecki za swoje dokonania otrzymywał prestiżowe nagrody, między innymi Prix Italia i Grammy. Przyznawano mu także tytuł doctora honoris causa na uczelniach wyższych w Europie i USA. Był też kawalerem Orderu Orła Białego.

Żegnamy.

Zdjęcie

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA