search
REKLAMA
News

Nie żyje JAN HRYNIAK. Reżyserował m.in. filmy “Trick” i “Zenek”

Jan Hryniak miał 52 lata.

Łukasz Budnik

20 lutego 2022

hryniak 1
REKLAMA

W wieku 52 lat zmarł Jan Hryniak, reżyser taki filmów, jak TrzeciZenek oraz Trick. Na ten moment nie ujawniono przyczyny śmierci.

Jan Hryniak urodził się w Warszawie 12 maja 1969 roku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i Wydziale Reżyserii PWSF w Łodzi. W 1997 roku na ekrany trafił jego debiut pełnometrażowy, Przystań z Rafałem Królikowskim i Mają Ostaszewską, która na festiwalu w Gdyni została nagrodzona za swoją rolę (film otrzymał też wyróżnienie za montaż). Po ośmiu latach Hryniak zrealizował wspomniany na wstępie Trzeci, nawiązujący do Noża w wodzie Polańskiego. W 2010 roku na ekrany trafił Trick, w którym reżyser obsadził m.in. Roberta Więckiewicza, Piotra Adamczyka, Mariana Dziędziela, Karolinę Gruszkę i Andrzeja Chyrę. Ostatnim fabularnym filmem Hryniaka okazał się Zenek, biografia Zenona Martyniuka.

Hryniak tworzył także filmy dokumentalne i pracował przy serialach, m.in. Czas honoru. Powstanie. Planował zrealizować biografię Tadeusza Kantora z Borysem Szycem, jednak film nie został ukończony.

Był mężem scenarzystki Marty Hryniak, córki Krzysztofa Kieślowskiego.

zdjęcie główne: pap.pl

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA