search
REKLAMA
News

Nie żyje DEAN STOCKWELL. Grał między innymi w “Zagubionym w czasie” i “Diunie” Lyncha

Dean Stockwell miał 85 lat.

Łukasz Budnik

9 listopada 2021

REKLAMA

 

Jak poinformowały zagraniczne media, w wieku 85 lat zmarł Robert Dean Stockwell, amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Wieści te potwierdziła rodzina aktora; Stockwell zmarł z przyczyn naturalnych.

Urodził się 5 marca 1936 roku jako syn pary aktorskiej i piosenkarskiej. Już w wieku 7 lat trafił na Broadway, gdzie zagrał w sztuce Orkan na Jamajce, a dwa lata później zagrał rolę Donalda Martina w filmie Podnieść kotwicę (partnerowali mu tam Frank Sinatra i Gene Kelly). Następnie grał w takich produkcjach, jak Dolina decyzjiChłopiec z zielonymi włosamiTajemniczy ogródW dół do morza na statkach oraz Kim.

W 1957 roku zagrał na Broadwayu w Bez emocji, a później w ekranowej wersji, za udział w której odebrał Złotą Palmę dla najlepszego aktora. Kilka lat później odebrał kolejną Złotą Palmę, za występ w U kresu dnia. Pojawiał się także w serialach, między innymi The Restless Gun, Jedenasta godzina, Bonanza. W latach 80. pojawił się w Blue Velvet oraz Diunie Davida Lyncha, Poślubionej mafii (nominacja do Oscara), Żyć i umrzeć w Los Angeles rozpoczął też przygodę z serialem Zagubiony w czasie, w którym występował do 1993 roku. W latach 2006-2009 grał z kolei w Battlestar Galactica.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA