search
REKLAMA
News

NEIL PATRICK HARRIS twierdzi, że realizacja MATRIXA 4 była jedyna w swoim rodzaju

Łukasz Budnik

18 lutego 2021

REKLAMA

Zakończyły się już prace nad czwartą częścią Matrixa, serii rozpoczętej w 1999 roku filmem, który wywarł niemały wpływ na kinematografię i na którym wzorowali się później inni twórcy. Do obsady widowiska dołączyło kilka nowych nazwisk, w tym Neil Patrick Harris. W niedawnej rozmowie z Variety aktor wypowiedział się na temat nadchodzącego widowiska, twierdząc, że jego realizacja była jedyna w swoim rodzaju.

Harris podkreślił, jak niekonwencjonalny i “intymny” styl kręcenia ma Lana Wachowski, odpowiedzialna za reżyserię (tym razem bez swojej siostry). Aktor opisuje:

Ten film nie wydawał się duży, bo czuło się, że [Lana] jest w swoim idealnym punkcie. Kręciliśmy z marszu, używając tylko naturalnego światła. Czasami czekało się godzinę, aż niebo oczyści się z chmur, a potem szybko się filmowało. (…) Kręciło się przez 30 minut i już. Ktoś mógłby pomyśleć, że tak gigantyczny projekt będzie w 100% zaplanowany w storyboardach, a my będziemy sprawdzać ujęcia. Myślę, że ona ma to już za sobą, a teraz chce robić rzeczy po swojemu. Nie czuło się, że tworzymy coś wielkiego, bo ona sprawiła, że było to bardzo intymne.

Pochlebnie o reżyserce wypowiadali się już też Jessica Henwick oraz Chad Stahelski, odpowiedzialny za kaskaderkę w filmie. Henwick stwierdziła, że Wachowski robi bardzo interesujące rzeczy na poziomie technicznym i tworzy swój styl, podobnie jak kiedyś.

Myślę, że znów zmieni przemysł filmowy. Na przykład stosujemy ustawienia kamery, których nigdy wcześniej nie widziałam. 

W podobnym tonie wypowiadał się także Chad Stahelski, który pracował jako kaskader też przy oryginalnej trylogii. Według niego Wachowski miała w zanadrzu dużo pomysłów i jasno określała, co chciałaby zobaczyć na ekranie, a zaproponowane przez Stahelskiego rozwiązania potrafiła jeszcze urozmaicić.

Premiera widowiska zaplanowana jest na 22 grudnia.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA