search
REKLAMA
News

Kaczor Howard miał przemawiać głosem ROBINA WILLIAMSA. Aktor zrezygnował po tygodniu. “To szaleństwo”

Kaczor Howard miał mieć głos Robina Williamsa.

Łukasz Budnik

26 lipca 2021

Kaczor Howard
REKLAMA

W tym roku mija 35 lat od premiery niesławnego filmu Kaczor Howard, luźnej adaptacji komiksu Marvela dziś cieszącej się w niektórych kręgach kultowym statusem, ale też uznawanej za jeden z najgorszych filmów w dziejach. Z okazji rocznicy o produkcji porozmawiał z “The Hollywood Reporter” Chip Zien, który użyczył głosu tytułowemu bohaterowi. Zien nie był jednak pierwszym wyborem studia.

Aktor opowiedział, jak zareagował, gdy dyrektorka castingu zaproponowała mu walkę o rolę Howarda (argumentując to jego “kaczym głosem”). Zien poczuł się urażony i opowiedział o sytuacji swojemu agentowi, który odparł: “Boże! Ktoś zagadał do ciebie o “Kaczorze Howardzie”? Chip, to wielka sprawa! Zaraz tam dzwonię.”. Po tej sytuacji Zien uświadomił sobie, że o rolę Howarda walczą “wszyscy na świecie”.

Pierwszym aktorem, który otrzymał angaż w filmie jako głos Howarda, był Robin Williams. Dołączył on do projektu już po tym, jak na planie nakręcono sceny z udziałem kaczora. W związku z tym, że w czasie zdjęć Williams nie był jeszcze obsadzony, kwestie Howarda czytali lalkarze, a dziób Howarda poruszał się niemrawo, aby dopasować się do ich występu. To spowodowało, że Williams miał ograniczone możliwości przy improwizacji w postprodukcji, co doprowadzało go do niemałej frustracji i ostatecznie skłoniło do rezygnacji. Zien wspomina:

Powiedziano mi, że Robin stwierdził, że nie może tego zrobić. “To szaleństwo. Nie mogę złapać rytmu. Czuję się ograniczany. Jestem na uwięzi, bo muszę się dopasować do kłapiącego dzioba”. W Dzień Pamięci roku 1985 zadzwonił do mnie agent i powiedział, że muszę jechać na lotnisko, bo Robin Williams zrezygnował i to ja jestem Kaczorem Howardem. (…) Byłem niezwykle podekscytowany.

howard the duck

Kaczor Howard po premierze okazał się porażką finansową i artystyczną; został zmiażdżony przez krytyków i otrzymał kilka Złotych Malin, w tym dla najgorszego filmu roku. Postać w nowej interpretacji powróciła w MCU, gdzie miała cameo w scenie po napisach ze Strażników Galaktyki; przewinęła się też w finałowej bitwie z Avengers: Końca gry.

Tutaj przeczytacie pełny artykuł z “The Hollywood Reporter”.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA