search
REKLAMA
News

JOHN BOYEGA twierdzi, że duże serie filmowe są luksusowymi więzieniami dla aktorów

Maria Grzybowska

25 stycznia 2021

REKLAMA

W zeszłym roku znany z najnowszych odsłon serii Gwiezdne wojny John Boyega skrytykował podejście Disneya do reprezentacji mniejszości rasowych w tych filmach. Reakcje na jego słowa były różne, niemniej aktor ani myślał wycofywać się z publicznego dialogu o kwestiach rasowych. Od tamtej było o nim głośno przy niejednej okazji, a teraz podczas wywiadu promującego piątą część antologii filmowej Mały topór, aktor skrytykował role w typie tej, która katapultowała jego karierę.

W minionym roku Boyega nie tylko naświetlił dostrzeganą przez siebie kwestię nierówności rasowych w serii, która uczyniła go sławnym, ale też pojawił się na proteście Black Lives Matter w Londynie – jednym z wielu mających miejsce w następstwie śmierci George’a Floyda – gdzie wygłosił bardzo emocjonalną przemowę, której nagranie rozeszło się po Internecie w błyskawicznym tempie.  Ponadto aktor wystąpił w najnowszym filmie Steve’a McQueena Red, White and Blue i nagłośnił problem brutalności policji i korupcji w Nigerii. Red… jest częścią wspomnianej antologii i jest oparty na prawdziwej historii Leroya Logana, który w latach 80. porzucił karierę naukowca i wstąpił do policji pragnąc wpłynąć od środka na panujące w niej rasistowskie nastroje. Jak donosi portal movieweb.com, podczas rozmowy promującej ten tytuł aktor odniósł się do roli Finna w Gwiezdnych wojnach porównując pracę przy dużej franczyzie do bycia w “luksusowym więzieniu”.

Kiedy występujesz w dużej serii, to jest to czasem trochę jak luksusowe więzienie dla aktora, gdy chcesz zrobić coś innego. Pamiętaj, że przy franczyzie pracujesz nad jedną postacią przez wiele lat, co może zagłodzić twoje inne mięśnie. Chciałem być w czymś, w czym zagram inny rodzaj roli, inny typ człowieka (…) słyszałem o stylu reżyserskim Steve’a [McQueena]. Byłem naprawdę ciekaw i podekscytowany możliwością bycia częścią tego [antologii].

John Boyega

Antologia Mały topór zrealizowana dla telewizji BBC to rozpięty pomiędzy latami 60. i 80. cykl pięciu filmów opowiadających osobiste historie przedstawicieli karaibskiej społeczności, która układa sobie życie w Londynie pomimo szerzącego się rasizmu i dyskryminacji.

Poniżej możecie obejrzeć zwiastun Red, White and Blue.

Avatar

Maria Grzybowska

REKLAMA