search
REKLAMA
News

GAMBIT KRÓLOWEJ z rekordową oglądalnością na Netfliksie. W sieci potężny wzrost zainteresowania szachami

Łukasz Budnik

23 listopada 2020

REKLAMA

Gambit królowej, serialowa adaptacja powieści Waltera Tevisa z 1983 roku, jest dziś jedną z najlepiej ocenianych produkcji na Netfliksie. Anya Taylor-Joy wciela się w Beth Harmon, genialną szachistkę, która pnie się na szczyt, jednocześnie zmagając się z uzależnieniem. Rolę jej największego przeciwnika, Rosjanina Borgova, gra nasz rodak – Marcin Dorociński. 

Stworzona przez Scotta Franka produkcja od dłuższego czasu utrzymuje się szczycie najpopularniejszych produkcji amerykańskiej wersji Netflixa – zajmowała pozycję lidera także w Polsce. Okazuje się, że dzieło Franka pobiło rekord w kategorii najchętniej oglądanego fabularnego serialu limitowanego w serwisie. Według Netflixa w ciągu 28 dni Gambit królowej obejrzano w 62 milionach gospodarstw domowych. W 92 krajach produkcja znalazła się w dziesiątce najchętniej oglądanych, a w 63 zajęła pierwsze miejsce. To nie wszystko – powieść Waltera Tevisa wzbudza teraz takie zainteresowanie, że trafiła na listę bestsellerów New York Times, a ponadto coraz więcej ludzi sięga po same szachy – fraza “jak grać w szachy” nie była wyszukiwana w Google tak często od 9 lat, zaś na eBayu doskonale sprzedają się zestawy do gry.

Popularność serialu idzie w parze z doskonałymi opiniami – na portalu Rotten Tomatoes Gambit królowej ma 100% pozytywnych recenzji (a jest ich 70) i otrzymał już tzw. certyfikat świeżości, z kolei na IMDb średnia ocena produkcji to 8.8, przy ponad 100.000 głosów. Krytycy zachwycają się główną rolą Anyi Taylor-Joy, komplementują także oddanie realiów epoki, kostiumy, montaż i scenariusz autorstwa Franka.

Okaże się, czy popularność i pozytywny odbiór serialu skuszą twórców do przemyślenia kwestii drugiego sezonu – ten siłą rzeczy nie byłby już oparty na literackim pierwowzorze.

Podzielacie zachwyty nad Gambitem królowej? Chcielibyście zobaczyć dalsze losy Beth Harmon?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA