search
REKLAMA
News

GAMBIT KRÓLOWEJ z rekordową oglądalnością na Netfliksie. W sieci potężny wzrost zainteresowania szachami

Łukasz Budnik

23 listopada 2020

REKLAMA

Gambit królowej, serialowa adaptacja powieści Waltera Tevisa z 1983 roku, jest dziś jedną z najlepiej ocenianych produkcji na Netfliksie. Anya Taylor-Joy wciela się w Beth Harmon, genialną szachistkę, która pnie się na szczyt, jednocześnie zmagając się z uzależnieniem. Rolę jej największego przeciwnika, Rosjanina Borgova, gra nasz rodak – Marcin Dorociński. 

Stworzona przez Scotta Franka produkcja od dłuższego czasu utrzymuje się szczycie najpopularniejszych produkcji amerykańskiej wersji Netflixa – zajmowała pozycję lidera także w Polsce. Okazuje się, że dzieło Franka pobiło rekord w kategorii najchętniej oglądanego fabularnego serialu limitowanego w serwisie. Według Netflixa w ciągu 28 dni Gambit królowej obejrzano w 62 milionach gospodarstw domowych. W 92 krajach produkcja znalazła się w dziesiątce najchętniej oglądanych, a w 63 zajęła pierwsze miejsce. To nie wszystko – powieść Waltera Tevisa wzbudza teraz takie zainteresowanie, że trafiła na listę bestsellerów New York Times, a ponadto coraz więcej ludzi sięga po same szachy – fraza “jak grać w szachy” nie była wyszukiwana w Google tak często od 9 lat, zaś na eBayu doskonale sprzedają się zestawy do gry.

Popularność serialu idzie w parze z doskonałymi opiniami – na portalu Rotten Tomatoes Gambit królowej ma 100% pozytywnych recenzji (a jest ich 70) i otrzymał już tzw. certyfikat świeżości, z kolei na IMDb średnia ocena produkcji to 8.8, przy ponad 100.000 głosów. Krytycy zachwycają się główną rolą Anyi Taylor-Joy, komplementują także oddanie realiów epoki, kostiumy, montaż i scenariusz autorstwa Franka.

Okaże się, czy popularność i pozytywny odbiór serialu skuszą twórców do przemyślenia kwestii drugiego sezonu – ten siłą rzeczy nie byłby już oparty na literackim pierwowzorze.

Podzielacie zachwyty nad Gambitem królowej? Chcielibyście zobaczyć dalsze losy Beth Harmon?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA