search
REKLAMA
News

Finał GRY O TRON ustanawia rekordy oglądalności HBO

Łukasz Budnik

21 maja 2019

REKLAMA

Pomimo negatywnego odbioru finałowego sezonu Gry o tron, HBO wciąż ma powody do zadowolenia. Ósma seria ustanowiła bowiem kilka nowych rekordów oglądalności, nie tylko w przypadku samego serialu, lecz także w ogóle w historii stacji.

Hollywood Reporter podaje, że ostatni odcinek słynnego serialu przyciągnął przed telewizory 13,6 miliona widzów, a to liczba nieuwzględniająca powtórne seanse i streaming – wliczając wymienione, oglądalność oscylowała w okolicach 20 milionów. Tym samym finał pobił dotychczasowy rekord serialu ustanowiony zaledwie tydzień wcześniej przez odcinek piąty. Co ciekawe, aż pięć z sześciu epizodów ostatniego sezonu to najchętniej oglądane odcinki w całej historii Gry o tron – niezbity dowód na to, jak bardzo wyczekiwane było zakończenie tej ośmioletniej historii i dowiedzenie się, kto ostatecznie zasiądzie na Żelaznym tronie. HBO podało, że uwzględniając powtórki i streamingi, cała liczba widzów ósmego sezonu to około 44 miliony widzów, aż dziesięć milionów więcej niż w przypadku poprzedniego sezonu.

Poprzednim ogólnym rekordzistą była Rodzina Soprano, konkretnie premiera czwartego sezonu, którą w 2002 obejrzało przed telewizorami 13,43 miliona ludzi. Imponujące tym bardziej, że wtedy jeszcze nie streamowano produkcji stacji.

Niestety, oglądalność absolutnie nie poszła w parze z dobrymi ocenami. Wściekłość widzów związana z tym, w jaki sposób poprowadzono historię w ostatnim sezonie zaowocowała najniższymi notami zarówno od krytyków, jak i widzów. Na tę chwilę na portalu IMDb finał serialu ma ocenę 4,5/10 przy ponad 100.000 głosów. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu do sieci trafiła petycja, by nakręcić ósmy sezon od nowa, tym razem z “kompetentnymi scenarzystami”. W tym momencie zebrano już prawie 1,5 miliona podpisów.

Podzielacie niezadowolenie? A może uważacie, że finał był satysfakcjonujący? Zapraszam do komentowania. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA