search
REKLAMA
News

EDDIE REDMAYNE także skrytykował wpisy J.K. ROWLING dotyczące osób transpłciowych

Łukasz Budnik

10 czerwca 2020

REKLAMA

Wczoraj pisaliśmy o kontrowersjach, które wzbudziłą w sieci J.K. Rowling, autorka serii o Harrym  Potterze, scenarzystka oraz producentka. Powodem były tweety dotyczące osób transpłciowych, przez wiele osób uznane za transfobiczne i wyrażające brak akceptacji dla osób niebinarnych.

Przypomnijmy: pisarka przytoczyła na Twitterze artykuł, w którego tytule napisano o “osobach, która mają miesiączkę” – Rowling w prześmiewczy sposób zasugerowała, że chodzi zapewne o kobiety (autor w samym tekście wymieniał “kobiety, dziewczynki i inne osoby”). Po wpisie została oskarżona o transfobię, ponieważ miesiączkę mają również mężczyźni transpłciowi. Rowling zapewniała, że nie chciała zaatakować osób niebinarnych, ale zwrócić uwagę na to, że “płeć istnieje” i płyną z tego konsekwencje, zaś ją samą ukształtowało bycie kobietą. Głos zabrał też Daniel Radcliffe. Aktor napisał, że kobiety transpłciowe są w istocie kobietami, a każde zaprzeczenie temu faktowi wymazuje ich tożsamość oraz godność. Dziś wypowiedział się także Eddie Redmayne, gwiazda pisanej przez Rowling serii Fantastyczne zwierzęta.

Redmayne, który w karierze wcielił się też w transpłciową kobietę w Dziewczynie z portretu, napisał w oświadczeniu przytoczonym przez “Deadline”:

Szacunek dla osób transpłciowych pozostaje kulturową koniecznością, zaś ja przez lata starałem się edukować w tym temacie. To trwający proces. (…) Jako ktoś, kto pracował zarówno z J.K. Rowling jak i społecznością trans, chciałem jasno określić swoje stanowisko. Nie zgadzam się z komentarzami Jo. Transpłciowe kobiety to kobiety, transpłciowi mężczyźni to mężczyźni, a tożsamość niebinarna obowiązuje. Nie chciałbym wypowiadać się w imieniu społeczności, ale wiem, że moi drodzy transpłciowi przyjaciele są już zmęczeni kwestionowaniem ich tożsamości, co zbyt często skutkuje przemocą i znęcaniem się. Chcą żyć w spokoju i czas im na to pozwolić.

Produkcja trzeciej części Fantastycznych zwierząt jest teraz wstrzymana przez pandemię, choć wokół filmu urosło już dużo kontrowersji związanych nie tylko z Rowling, lecz także Johnnym Deppem i Ezrą Millerem, który kilka tygodni temu dusił swoją fankę.

To kolejny, gdy Rowling wzbudza podobne oburzenie – pół roku temu autorka wsparła kobietę zwolnioną za wpisy, w którym pojawiały się stwierdzenia że osoby transseksualne nie mogą zmieniać biologicznej płci. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA