Zazdrościmy Czechom Barrandova. W czeskim Hollywood realizuje się wielkie superprodukcje. Żeby wspomnieć Casino Royale, Mission: Impossible, Van Helsing. Czy jest szansa, by zagraniczne ekipy filmowe kręciły także w Polsce? Właśnie skończyła się wizyta amerykańskich location managerów, którzy „testowali” polski potencjał produkcyjny i warunki lokacyjne.
Siedmioosobowa grupa, której członkowie pracowali przy takich produkcjach jak Star Trek, Aviator, Wyspa Tajemnic, Incepcja, Mroczny Rycerz powstaje, Aż poleje się krew, Moneyball czy Igrzyska śmierci, w połowie września przyjechała do Polski na zaproszenie Polskiej Komisji Filmowej. Amerykanie odwiedzili Warszawę, Łódź, Wrocław, Katowice i Kraków. Plan wizyty studyjnej obejmował m.in. lot helikopterem nad Górami Sowimi, zamkiem w Książu, pałacem w Kamieńcu Ząbkowickim, Wałbrzychem i Twierdzą Srebrna Góra. Plus obowiązkowo zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Ergo, szkolna wycieczka z „amerykańskim” rozmachem. Wrażenia? Poczucie historii i zadziwienia towarzyszące nam na każdym kroku było onieśmielające (…) Nie zawahamy się polecić Polski w przyszłych projektach – mówią uczestnicy. Oby się nie zawahali, gdy zaczną kalkulować koszty.
Dobrze, tyle uszczypliwości.
Idea przyciągnięcia do Polski zagranicznych produkcji jest jak najbardziej słuszna i opłacalna. Amerykański przemysł filmowy rokrocznie wydaje miliony dolarów poza Stanami Zjednoczonymi. Czy nie warto byłoby uszczknąć coś dla nas? Owszem. Tylko – tu nie będę szczególnie odkrywczy – obok najpiękniejszych polskich plenerów, historycznych czy przemysłowych lokacji, zabytkowej i nowoczesnej architektury, które prezentują się naprawdę doskonale – potrzebne są konkretne zachęty finansowe. W pierwszej kolejności ulgi podatkowe dla instytucji medialnych i artystycznych. Potem wkład własny, niskie koszty usług i infrastruktura.
To jest podstawa, której nie zastąpi nawet najbardziej onieśmielający krajobraz. Inaczej przyjdzie nam „obejść się smakiem” kilku „polskich” ujęć w Opowieściach z Narnii.
korekta: Kornelia Farynowska