search
REKLAMA
News

Cameron zabrał głos w sprawie AI. Twórca TERMINATORA mówi: “Ostrzegałem was i nie słuchaliście”

Cameron wyjawił, jak widzi rozwój AI.

Łukasz Budnik

19 lipca 2023

REKLAMA

James Cameron to kolejny przedstawiciel Hollywood, który zabrał głos w sprawie sztucznej inteligencji. Mówiąc o AI, nawiązał do swojego filmu Terminator i skomentował trwający strajk scenarzystów i aktorów. Co dokładnie miał do powiedzenia twórca?

Cameron w wywiadzie mówi o zagrożeniu płynącym z rozwoju AI:

Ostrzegałem was w 1984 roku i nie posłuchaliście. Myślę, że największym zagrożeniem jest przystosowywanie AI do użycia jako broni. Sądzę, że wdamy się w konflikt, który będzie odpowiednikiem wyścigu zbrojeń z udziałem AI, a jeśli my czegoś nie zbudujemy, zrobi to ktoś inny i nastąpi eskalacja. Można sobie wyobrazić AI w walce, starcie komputerów w tempie, którego nie osiągnęliby ludzie, bez możliwości deeskalacji.

Cameron stwierdził też w kontekście strajku, że nie sądzi, aby AI mogło zastąpić ludzi jako scenarzystów, bo nie da rady stworzyć czegoś, co poruszy widzów, tylko na podstawie algorytmów.

Niedawno Arnold Schwarzenegger stwierdził, że Cameron przewidział rozwój AI:

Dziś wszyscy obawiają się, w którą stronę to idzie, tymczasem my już w “Terminatorze” mówiliśmy o maszynach, które stają się samoświadome i przejmują kontrolę. W ciągu dekad, stało się to rzeczywistością. To już nie fantazja czy coś futurystycznego. To dzieje się dzisiaj. To dowód na niezwykły talent Jima Camerona do pisania.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA