search
REKLAMA
Informacja

Meryl Streep i J. J. Abrams wspólnie zrobią serial

Roman Sowa

9 września 2016

REKLAMA

Pierwszorzędna aktorka (tu powinno się wymienić choćby kilka tytułów filmów, za które Streep została nagrodzona, ale wybaczcie, dysponuję ograniczoną liczbą znaków) i twórca Zagubionych, telewizyjnego (więcej, popkulturowego) fenomenu. Czy można było wyobrazić sobie bardziej ekscytujący duet? Amerykańskie media branżowe poinformowały właśnie, że Streep i Abrams zamierzają połączyć siły w projekcie The Nix.

meryl_streep_jj_abrams_-_split_-_h_-_2016

To będzie powrót laureatki trzech Oscarów do telewizji po ponad dziesięcioletniej przerwie. Poprzednio (2003 rok) Streep zgodziła się wystąpić na małym ekranie w adaptacji sztuki Tony’ego Kushnera Anioły w Ameryce. Powstał wówczas serial łamiący wiele telewizyjnych i obyczajowych schematów, z kilkoma znakomitymi kreacjami aktorskimi (łącznie z rolą Streep). W tym samym czasie Abrams szykował już Zagubionych, których sukces wyniósł go do pierwszej ligi hollywoodzkich scenarzystów i reżyserów. Dziś powierza mu się realizację najważniejszych, wysokobudżetowych superprodukcji w fabryce snów: Gwiezdne wojny. Przebudzenie Mocy, Star Trek, Mission Impossible III.

1c5b58-20160829-thenix

Wprawdzie współczesne seriale telewizyjne nowej generacji z powodzeniem mogą konkurować z kinowymi widowiskami (Abrams jest w stanie zrobić jedno i drugie), nic jednak nie wskazuje na to, by twórcy The Nix mieli podążyć tą drogą. Nie łudźmy się, Streep nie stanie do „gry o tron” ani też nie przeżyje katastrofy lotniczej na tajemniczej wyspie. Serial powstanie na postawie książki The Nix Nathana Hilla o zerwanej relacji matki z synem. Punk wyjścia jest interesujący. Ex-hipiska Faye (to rola przewidziana dla Streep) staje się bohaterką medialnego skandalu: kobieta obrzuca kamieniami konserwatywnego gubernatora, kandydata na prezydenta. Wszyscy wkoło śledzą relacje z wydarzenia, poza profesorem Samuelem Andresenem-Andersonem. Pogrążony w długach pisarz i naukowiec zostaje w końcu poinformowany, że rzeczoną agresorką była jego matka, z którą od lat nie utrzymywał kontaktów. Anderson za namową wydawcy postanawia zarobić na skandalu i napisać książkę o burzliwej przeszłości rodzicielki. Można się domyślać, że dojdzie do spotkania dwójki bohaterów. Trzeba będzie także odkryć od dawna skrywane tajemnice, by dowiedzieć się m.in. kim jest tytułowy Nix.

Serial zrealizuje Warner Bros. Television. Streep ma również produkować przedsięwzięcie, do spółki z Abramsem, który prawdopodobnie wyreżyseruje kilka odcinków. Czy serial z ikoną kina, powstały pod batutą kogoś, kto doskonale opanował tajniki telewizyjnej realizacji, może nie odnieść sukcesu?

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA