search
REKLAMA
News

15 lat od premiery filmu Donnie Darko – nowy trailer

Anna Ciarkowska

21 listopada 2016

REKLAMA

W grudniu mija piętnaście lat od premiery filmu Donnie Darko. Z tej okazji ukazała się nowa edycja tego kultowego filmu na Blu-ray i DVD, a producent przygotował nową wersję trailera.

Tytułowy Donnie Darko to nastolatek z zaburzeniami psychicznymi – szaleniec i geniusz jednocześnie, który próbuje odnaleźć się w małomiasteczkowej społeczności. Film stał się dla wielu prawdziwie przełomowy, bo jest to poruszającą opowieścią o dorastaniu, inności i lęku, w której (prawie) każdy nastolatek znajdzie coś dla siebie czy wręcz „kawałek siebie”. Niezwykłość produkcji opiera się na połączeniu gatunków i konwencji, na nieoczywistej historii, którą można rozmaicie interpretować. Nic dziwnego, że niektórzy uważają Donniego Darko za jedno z najważniejszych dzieł filmowych pierwszej dekady XXI wieku.

gy7

W tytułową postać wcielił się Jake Gyllenhaal. To właśnie ta rola otworzyła przed aktorem drogę do kolejnych wyśmienitych kreacji aktorskich w filmach takich jak chociażby Tajemnica Brokeback Mountain, Wolny strzelec czy Southpaw. Aktualnie w kinach możemy zobaczyć Gyllenhaala w Zwierzętach nocy Toma FordaW filmie wystąpili także m.in. Holmes Osborne, Patrick Swayze czy Drew Barrymore. Ponoć to właśnie dzięki niej produkcja w ogóle doszła do skutku. Choć sam scenariusz powstał podobno w zaledwie parę tygodni, młody scenarzysta i reżyser – Richard Kelly – przez długi czas nie mógł się przebić w filmowym świecie ze swoją dziwaczną opowieścią o człowieku-króliku i spadającym silniku samolotu.

Z okazji piętnastej rocznicy premiery filmu ukazało się specjalne, kolekcjonerskie wydanie Donniego Darko. Na dwóch płytach, podobnie jak w edycji sprzed pięciu lat, znaleźć można dwie, odświeżone wersje filmu – kinową (113 minut) i reżyserską (133 minuty), a także cały szereg dodatków: rozmów z reżyserem, aktorami, wspomnień z planu i kilka krótkometrażowych wariacji na temat Donniego. Z okazji piętnastolecia przygotowano także odświeżoną wersję trailera:

Niektóre amerykańskie i angielskie kina już zapowiadają specjalne pokazy filmu w grudniu. Miejmy nadzieję, że i w Polsce będzie można znów przeżyć ostatnie 28 dni, 6 godzin, 42 minuty i 12 sekund w towarzystwie Donniego i Franka.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA