search
REKLAMA
Artykuł

SMOLEŃSK – pierwszy zwiastun

Rafał Oświeciński

11 marca 2016

nm2224624MNXl e1457702689846
REKLAMA

– O co tu chodzi?

– To nie jest proste, a nawet wręcz przeciwnie.

To nie jest zwykły film. To stan umysłu. Oto nowy mit narodowy, który ma zburzyć dotychczasowe, spuścić je w kiblu. Oto polskie JFK, Wszyscy ludzie prezydenta i Z Archiwum X w jednym.

SMOLEŃSK zapowiada się wybornie. Oczywiście gdzieś tam cały czas tliła się nadzieja na to, że filmowe śledztwo będzie próbą szukania odpowiedzi przez zadawanie pytań i ciszę, która niejednoznacznie odpowiada.

O my, naiwni.

Pancerne brzozy, brednie, samobójstwa, podcięte przewody, partia rządząca – jesteśmy uderzani prosto w twarz nośnymi hasłami, które od razu ustawiają widzów po odpowiedniej stronie politycznego sporu. Bo właśnie polityka tu odgrywa najważniejszą rolę, a film wpisuje się idealnie w obecny spór: pozwala wzmocnić ideologiczną pozycję, naładować broń i rzucić się na przeciwnika. Idealne paliwo dla konfliktu, który rozpala umysły.

Kiedyś baliśmy się pytać o Katyń, teraz boimy się pytać o Smoleńsk.

Niesamowita jest ta bezpośredniość przekazu, ten patos, wielkie słowa. Żadnych niuansów, wątpliwości, oporów – tylko uderzenie w krocze z wyraźnym okrzykiem na ustach. Mamy was, dranie, niczego nie ukryjecie, nie zagadacie, nie udowodnicie.

Gorszy sort musi znać swoje miejsce.

15 kwietnia wszyscy w kinach.

https://www.youtube.com/watch?v=LgSl0VAn76M

 

 

Avatar

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta niegardzący żadnym rodzajem kina. Nie ogląda wszystkiego, bo to nie ma sensu, tylko ogląda to, co może mieć sens.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA