Sequele

SEQUELE – Miłość, szmaragd i krokodyl

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Miłość, Szmaragd i Krokodyl
ROK PRODUKCJI: 1984
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Robert ZemeckisWYSTĄPILI:
Michael Douglas
Kathleen Turner
Danny De Vito
Zack Norman
Alfonso Arau
Manuel Ojeda
Holland Taylor
Eve Smith

Joan Wilder, poczytna autorka powieści romantyczno-przygodowych otrzymuje tajemniczy list od zmarłego szwagra z Kolumbii. W środku znajduje mapę z zaznaczonym na niej miejscem. Wkrótce zaczynają się nią interesować podejrzani osobnicy, niejaki Zolo i gangsterzy, którzy porywają siostrę Joan. W zamian za jej uwolnienie żądają mapy. Nie bacząc na niebezpieczeństwa, Joan wyrusza do południowej Ameryki i próbuje rozwikłać zagadkę u boku poznanego przypadkiem Jacka Coltona, intrygującego podróżnika. Popularne w latach 80-tych kino przygodowe ze sporą dawką humoru może się podobać. Egzotyczne plenery, wartka akcja, świetni aktorzy i lubujący się w kinie rozrywkowym reżyser czynią z filmu lekką, przyjemną i wesołą opowieść. Co prawda do Indiany Jonesa trochę filmowi brakuje, ale jest całkiem nieźle.

TYTUŁ POLSKI: Klejnot Nilu
ROK PRODUKCJI: 1985
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Lewis TeagueWYSTĄPILI:
Michael Douglas
Kathleen Turner
Danny DeVito
Spiros Focas
Avner Eisenberg
Paul David Magid
Howard Jay Patterson
Randall Edwin Nelson

Joan Wilder i Jack Colton po wielu perypetiach w końcu wypoczywają na pokładzie luksusowego jachtu u wybrzeży Nicei. Przez przypadek Joan poznaje władcę jednego z afrykańskich państw – Omary, który jej proponuje spisanie swojej biografii i zaprasza na wizytę do swej ojczyzny. Tymczasem Jack ponownie spotyka w Nicei Ralpha. Niejako przymusem zostają wspólnikami poszukując tajemniczego „klejnotu Nilu”, a szlak prowadzi do Omary. Ustępująca pierwowzorowi, mniej zabawna, ale wciąż sympatyczna niezobowiązująca zabawa. Najlepiej spisał się Danny De Vito, ale całe trio może liczyć na moje uznanie. Warto obejrzeć.

CIEKAWOSTKI:

  • Trójka aktorów odtwarzających główne role widocznie bardzo się polubiła, bowiem rok po Klejnocie Nilu znów spotkali się na planie, tym razem w czarnej komedii samego Danny’ego De Vito Wojna Państwa Rose.
  • W teledysku do piosenki promującej drugą część serii pojawili się Michael Douglas i Danny De Vito.
  • Polski tytuł pierwszej części to kolejny „kwiatek” radosnej twórczości polskich tłumaczy doby PRL-u.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nie sądzę, by ktoś chciał się jeszcze w to bawić. Odtwórcy głównych ról mocno się postarzeli i nie w głowie im taplanie się w błocie. W każdym razie w niezawodnej sieci internet cisza w tym temacie.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane