search
REKLAMA
Zestawienie

Kino kontra rzeczywistość. SŁYNNI AKTORZY, KTÓRZY ZAGRALI AUTENTYCZNE POSTACIE

Filip Pęziński

12 lipca 2018

The Wolf of Wall Street 0810
REKLAMA

Kino od dawna lubi karmić się tym, co wydarzyło się naprawdę, i jako swoich bohaterów przedstawiać prawdziwe, zapisane w historii postaci. Bardzo często są to jednak filmy osadzone w mniej lub bardziej odległej epoce. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy twórcy odważnie podejmują się zadania przeniesienia na ekran postaci wciąż żyjących.

Jak wypadają te filmy, castingowe decyzje i – przede wszystkim – co o produkcjach sądzą ich prawdziwi bohaterowie?

Al Pacino jako Lowell Bergman (Informator)

Lowell Bergman to znany amerykański dziennikarz dochodzeniowy i producent telewizyjny. W 1983 dołączył do CBS News jako producent “60 Minutes” – niezwykle uznanego magazynu informacyjno-publicystycznego. Bergman jest także profesorem na UC Berkeley Graduate School of Journalism, jednej z czołowych szkół dziennikarstwa w Stanach.

W 1999 roku na ekranach kin zadebiutował Informator, thriller dziennikarski Michaela Manna, który – inspirowany prawdziwymi wydarzeniami – przedstawiał przebieg śledztwa Bergmana w sprawie przemysłu tytoniowego i świadomego dodawania do papierosów środków uzależniających. W rolę dziennikarza wcielił się Al Pacino, a sam film nominowany był do siedmiu Nagród Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film.

Bergman, który był konsultantem na planie, ocenił film jako emocjonujący, polityczny i generalnie oddający prawdę. Mówiąc o filmowej interpretacji jego osoby, nieco żartobliwie stwierdził:

Nie jestem Włochem, nie jestem tak niski jak Al Pacino, nie mam żony blondynki, która woła do mnie „kochanie” i nie krzyczę regularnie na moich szefów.

Denzel Washington jako Frank Lucas (American Gangster)

Frank Lucas to amerykański gangster, handlarz narkotyków działający na terenie Harlemu w późnych latach 60. i wczesnych latach 70. Dzięki udanemu śledztwu policyjnemu został aresztowany i skazany na 70 lat pozbawienia wolności. Więzienie opuścił jednak już w 1991 roku ze względu na współpracę z FBI. Obecnie stanowi kogoś na kształt celebryty – udziela wywiadów i spotyka się z takimi postaciami jak np. Snoop Dogg.

W 2007 historię Lucasa przybliżył widzom Ridley Scott w swoim filmie American Gangster, w którym w rolę tytułowego gangstera w brawurowy sposób wcielił się Denzel Washington. Film Scotta zebrał pozytywne opinie widzów oraz krytyków i był nominowany do wielu prestiżowych nagród.

Frank Lucas nie krył ekscytacji filmem Scotta i był pod ogromnym wrażeniem roli Washingtona. Przyznał przy tym, że większość filmu to służąca lepszej narracji fikcja. „Tylko dwadzieścia procent filmu to prawda” – powiedział.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA