search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy MIODOWYCH LAT, kultowego polskiego serialu?

Łukasz Budnik

9 sierpnia 2020

REKLAMA

W ostatnich tygodniach w naszym cyklu „Kiedyś/dziś” pisaliśmy o popularnych komediowych polskich serialach – Rodzinie zastępczej oraz 13 posterunku. Dziś bierzemy na warsztat kolejną produkcję z przełomu stuleci, mianowicie Miodowe lata.

Kręcony z udziałem publiczności serial komediowy  emitowany był od 13 października 1998 do 20 grudnia 2003, a scenariusze wielu odcinków – jak i sam pomysł wyjściowy – oparte były na amerykańskim  The Honeymooners. Odcinki były realizowane były na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie. Aktorzy występowali na obrotowej scenie, dzięki której możliwa była szybka zmiana scenografii. W 2004 roku powstała kontynuacja serialu, Całkiem nowe lata miodowe, zrealizowana już w tradycyjny sposób – nie spotkała się jednak z równie ciepłym przyjęciem ze strony widzów.

Co dziś słychać u aktorów występujących w serialu?

Cezary Żak – Karol Krawczyk

Odtwórca głównej roli w Miodowych latach po zakończeniu emisji nadal rozwijał karierę głównie w telewizji (choć pojawiał się także w filmach, m.in. 7 uczuć), z czego jego najsłynniejszą rolą – oczywiście poza Krawczykiem – jest podwójny występ w Ranczu, gdzie zagrał bliźniaków, wójta i księdza. Na planie spotkał się z kilkoma aktorami z obsady Miodowych lat, o czym zaraz wspomnimy.

Artur Barciś – Tadeusz Norek

Barciś jest kolejnym aktorem, który zagrał w Ranczu ­– wcielił się tam w rolę Czerepacha. Poza tym mogliśmy go przez kilka lat oglądać w M jak miłość, wystąpił w Galeriankach oraz Sztuce kochania. Udziela się także w dubbingu oraz gra w teatrze.

Agnieszka Pilaszewska – Alina Krawczyk (do 2001)

Pilaszewska po odejściu z Miodowych lat udzielała się twórczo na różnych polach – występowała w kolejnych serialach (Barwy szczęścia, Na dobre i na złe), filmach (W pustyni i w puszczy), pisała scenariusze (Przepis na życie, Ultraviolet), a także użyczała swojego głosu w polskim dubbingu. Niedawno mogliśmy ją oglądać w serialu The Eddy, który dla Netflixa przygotował Damien Chazelle.

Katarzyna Żak – Alina Krawczyk (od 2001)

Gdy Pilaszewska opuściła produkcję serialu, zastąpiono ją prawdziwą żoną Cezarego Żaka – Katarzyną. Aktorka dwa lata grała Alinę w oryginalnych Miodowych latach, wcieliła się w nią też w kontynuacji. Po zakończeniu emisji pojawiała się gościnnie w innych serialach, a dłużej występowała we wspominanym już Ranczu, które zaraz wymienimy po raz kolejny.

Dorota Chotecka – Danuta Norek

Dorota Chotecka ma na koncie głównie występy telewizyjne (najsłynniejszy w Miodowych latach, ale grała też w 13 posterunku). To kolejna aktorka, którą mogliśmy oglądać w Ranczu. Pojawiała się też w Barwach szczęścia Na Wspólnej. Prywatnie jest żoną Radosława Pazury, który wystąpił w kontynuacji Miodowych lat.

Marta Lipińska – Zofia Rudnik

Marta Lipińska wcieliła się w Miodowych latach w teściową Karola Krawczyka. Po zakończeniu emisji mogliśmy oglądać ją między innymi w filmach Nigdy w życiu! oraz Ja wam pokażę (gdzie pomimo wymiany niemal całej obsady wcieliła się w tę samą rolę) i serialach takich jak M jak miłość, Dziewczyny z Lwowa oraz… Ranczo.

Marek Barbasiewicz – Jan Marszałek

Barbasiewicz po Miodowych latach pojawił się na ekranie zarówno w kilku filmach (m.in. Prawo ojca) jak i na małym ekranie (Tajemnica Twierdzy Szyfrów, Fala zbrodni). Aktywnie udziela się także w dubbingu – co ciekawe, użyczył głosu Thanosowi w polskiej wersji Strażników galaktyki.

Waldemar Obłoza – Roman Kurski

Postać Romana Kurskiego, sąsiada Krawczyków i Norków, nie jest jedyną znaną serialową rolą Obłozy – zaraz po zakończeniu emisji oryginalnych Miodowych lat rozpoczął występy w Na Wspólnej, gdzie gra Romana Hoffera. Gościnnie pojawił się też w innych telewizyjnych produkcjach.

Marek Bielecki – kierownik Barczak

Odtwórca roli Barczaka po emisji serialu zajął się reżyserią Świętej wojny, grał też w serialach Sprawa na dziś oraz W rytmie serca.

Jarosław Gajewski – doktor Zawisza

Gajewski występuje teraz w teatrze, choć ma na koncie także występy w innych serialach – Miasteczku, Sforze oraz – zakończmy tym akcentem – w Ranczu.


Nadmieńmy, że poza wymienionymi aktorami w serialu pojawiali się też m.in. Jacek Braciak, dziś uznany aktor znany na przykład z występów u Wojciecha Smarzowskiego, Marcin Sosnowski, który od czasu do czasu pojawia się w innych serialach, oraz nieżyjący już Leon Niemczyk. Na koniec ciekawostka: plan serialu od kulis:

Oglądaliście Miodowe lata?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA