search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wygląda dziś obsada PRZYSTANKU ALASKA, kultowego serialu z lat 90.?

Łukasz Budnik

10 października 2020

kiedys dzis przystanek alaska
REKLAMA

W naszej serii „Kiedyś/dziś” kilkakrotnie skupialiśmy się już na produkcjach, które do dziś wielu widzów wspomina z sentymentem i które były swego czasu prawdziwymi telewizyjnymi lub kinowymi hitami. Dziś sprawdzamy, co słychać u aktorów z serialu CBS pt. Przystanek Alaska.

Oryginalnie emitowany w latach 1990-1995 (powstało wtedy 110 odcinków), w Polsce zadebiutował w lipcu 1993 roku i zdobył uznanie widzów (na jego cześć nazwano Przystanek Olecko, cykl spotkań artystycznych, ekologicznych i integracyjnych). W USA także cieszył się powodzeniem, zdobywając istotne nagrody branżowe, w tym Złote Globy oraz Emmy. Fabuła skupia się na młodym lekarzu, którzy przybywa do liczącego 839 mieszkańców miasteczka Cicely, gdzie jego spojrzenie na świat zderza się ze sposobem życia mieszkańców. Poniżej trochę słów o wybranych aktorach i aktorkach z serialu.

Rob Morrow jako doktor Joel Fleischman

Rola w Przystanku Alaska przyniosła Morrowowi Złoty Glob i podwójną nominację do Emmy. Jeszcze w czasie emisji serialu pojawił się w Quiz Show. Po zakończeniu Przystanku nie zniknął z ekranów, pojawiając się zarówno w filmach (na przykład Choć goni nas czas), jak i kolejnych serialach (Wzór oraz Street Time). Karierę kontynuuje do dziś, od czas do czasu zajmując się także reżyserią.

Janine Turner jako Maggie O’Connell

Przystanek Alaska pozostaje najsłynniejszą rolą Turner, choć jeszcze w czasie emisji serialu wystąpiła w Na krawędzi u boku Sylvestra Stallone’a, a później w Doktorze T i kobietach z Richardem Gere’em oraz Solace z Anthonym Hopkinsem. Zagrała też w serialach Życie przede wszystkim oraz Friday Night Lights. Wyreżyserowała produkcję zatytułowaną Trip in a Summer Dress.

Barry Corbin jako Maurice Minnifield

Odtwórca roli Maurice’a od lat nie zwalnia tempa i co rusz pojawia się w kolejnych filmach i serialach. Na dużym ekranie oglądaliśmy go m.in. w To nie jest kraj dla starych ludzi, zaś wśród występów telewizyjnych odnajdziemy jeszcze role w Columbo, Pogodzie na miłość, Podkomisarz Brendzie Johnson, Współczesnej rodzinie i – całkiem niedawno – w Better Call Saul.

John Corbett jako Chris Stevens

Corbett to kolejny aktor, który z powodzeniem prowadzi swoją karierę. Wystąpił w innym słynnym serialu – Seks w wielkim mieście, jak również w komercyjnym przeboju Moje wielkie greckie wesele, gdzie zagrał główną rolę (pojawił się także w kontynuacji). Poza tym pojawił się we Wszystkich wcieleniach Tary oraz Parenthood. Nagrywał też płyty country.

Darren E. Burrows jako Ed Chigliak

Burrows, w przeciwieństwie do wymienionych powyżej kolegów z planu, po zakończeniu Przystanku Alaska grywa raczej sporadycznie. Na małym ekranie widzieliśmy go jeszcze choćby w CSI oraz Z Archiwum X, zaś w kinie np. w Amistadzie Stevena Spielberga.

John Cullum jako Holling Vincoeur

Cullum ma na koncie występy nie tylko w kinie i telewizji, lecz także na deskach teatru. Po emisji Przystanku Alaska mogliśmy go oglądać jeszcze w takich produkcjach jak Dotyk anioła, Roswell: W kręgu tajemnic, Mad Men oraz Czarna lista.

Cynthia Geary jako Shelly Tambo

Rola z Przystanku Alaska pozostaje tą najbardziej znaną w dorobku Cynthii Geary. Aktorka w kolejnych latach pojawiła się w stosunkowo niewielkiej liczbie produkcji, m.in. w 8 sekundach, Przebudzeniu oraz Czas ucieka.

Elaine Miles jako Marilyn Whirlwind

Rola w serialu była pierwszą w karierze Miles, która od jego zakończenia na ekranie pojawia się sporadycznie, choć wciąż jest aktywna zawodowo. Daje występy taneczne, pojawia się na scenie jako stand-uperka i prowadzi pow-wowy rdzennych Amerykanów. Wystąpiła w kilku niezależnych produkcjach.

Teri Polo jako Michelle Schodowski Capra

Polo zagrała jedynie w 15 odcinkach serialu – dołączyła do stałej obsady w jego ostatnim sezonie. Gościnnie pojawiała się także w innych popularnych serialach, m.in. FelicityWzór oraz Frasier. Wystąpiła też w znanej komediowej trylogii rozpoczętej w 2004 roku filmem Poznaj mojego tatę – zagrała tam partnerkę bohatera w którego wcielał się Ben Stiller.

Paul Provenza jako Phillip Capra

Provenza wcielił się w męża bohaterki granej przez Teri Polo i także pojawił się w szóstym sezonie. Po występie w serialu poświęcił się karierze stand-upera, aktora teatralnego i radiowca. Prowadzi także podcasty i zajmuje się reżyserią.

Peg Phillips jako Ruth-Anne Miller (zmarła w 2002 roku)

Kariera Peg Phillips zaczęła się już po tym, jak skończyła 60 lat, a Przystanek Alaska był pierwszym serialem, w którym wystąpiła. Po jego emisji pojawiła się jeszcze gościnnie w kilku produkcjach, w tym w Siódmym niebie oraz Ostrym dyżurze. Zmarła z powodu przewlekłej choroby płuc.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA