search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

GAL GADOT. Wojowniczka z Izraela

Filip Pęziński

14 listopada 2017

REKLAMA

Kim jest Gal Gadot? Wszyscy zadawali sobie to pytanie, kiedy w grudniu 2013 roku ogłoszono jej angaż do Batman v Superman: Świt sprawiedliwości. Dziś podobna niewiedza świadczyłaby o popkulturowej ignorancji, bo tegoroczna Wonder Woman, w której wystąpiła w roli tytułowej, skradła serca widzów na całym świecie, zapełniła banknotami kinowe kasy, a sama Gal – do spółki ze swoją ekranową bohaterką – udowodniła, że można wejść z buta w świat mężczyzn, zacząć nim rządzić, a przy tym wciąż prezentować się olśniewająco.

Na ekrany kin na całym świecie wejdzie za chwilę Liga Sprawiedliwości, trzeci już (!) film, w którym aktorkę zobaczymy w roli słynnej Wonder Woman. Jeszcze przed kinowym seansem przyjrzyjmy się życiu i karierze tej prawdziwej wojowniczki, jej drodze z odległego Izraela do samego centrum Hollywood.

A jak armia

Pobyt w wojsku jest w Izraelu, skąd pochodzi aktorka, obowiązkowy dla wszystkich obywateli powyżej osiemnastego roku życia, bez względu na płeć. Młoda Gal spędziła w armii dwa lata i chociaż przyznaje, że trening, który tam odbyła, był jedynie wstępem do tego, co czekało ją w Hollywood, to nie jest zwolenniczką obowiązkowej służby wojskowej, która – jak twierdzi – zabiera młodym ludziom wolność. Z drugiej strony, w 2014 roku otwarcie poparła działania Sił Obronnych Izraela w konflikcie izraelsko-palestyńskim, budząc przy tym niemałe kontrowersje:

Przesyłam miłość i modlitwy do moich izraelskich współobywateli. Szczególnie dla tych wszystkich chłopców i dziewcząt, którzy ryzykują swoje życia chroniąc kraj przed strasznymi działaniami Hamasu, który jak tchórze kryje się pomiędzy kobietami i dziećmi… Zwyciężymy! Shabbat Shalom! #mamyrację #gazawolnaodhamasu #zatrzymaćterror #koegzystencja #kochamSiłyObronneIzraela

B jak biust

Kiedy podczas wywiadu z Gadot u Jimmy’ego Kimmela prowadzący przyznał się, że jest nerdem, aktorka wypaliła bez owijania w bawełnę – “Naprawdę? Więc co myślisz o moich piersiach?”. Rzeczywiście, jednym z głównych zarzutów fanów wobec angażu aktorki do roli Wonder Woman był rozmiar jej biustu. Rzekomo zbyt małego, aby godnie zagrać księżniczkę Amazonek. “Co jest z nimi nie tak?” dopytywał retorycznie Kimmel, ale dzisiaj mało kto ma jeszcze wątpliwości, że Gal okazała się idealnym wyborem castingowym. Chociaż na pewno znajdą się nieprzekonani – ostatnio nawet jeden z recenzentów poczytnego polskiego tygodnika. Wstyd.

C jak casting

Gal Gadot przyznaje, że w pewnym momencie zwyczajnie chciała odpuścić i zrezygnować z dalszych castingów. Wspomina, że zawsze dochodziło do sytuacji, w której przegrywała z większym nazwiskiem. Warto wspomnieć, że była rozważana do roli Furiosy w najnowszym Mad Maksie, która ostatecznie trafiła do Charlize Theron, miała być także dziewczyną Bonda w Quantum of Solace, którą okazała się Olga Kurylenko.

Dziś kojarzona jest z serią Szybcy i wściekli i oczywiście z rolą Wonder Woman, ale pojawiła się także w epizodycznych rolach u boku Toma Cruise’aWybuchowej parze, Steve’a Carella i Marka WahlbergaNocnej randce oraz odegrała większe role w Psach mafii, Umyśle przestępcy czy izraelskim Shoshana khaloutz merkazi. W zeszłym roku zagrała jedną z głównych bohaterek w komedii szpiegowskiej Szpiedzy z sąsiedztwa.

D jak Donald Trump

W 2004 roku Gadot została wybrana Miss Izraela. Jak twierdzi, nie myślała o zwycięstwie, ale raczej o możliwości zdobycia doświadczenia i dalszego rozwoju. Korona w kraju zaprowadziła ją do konkursu Miss Universe, którego już zdecydowanie wygrać… nie chciała. W związku z tym spóźniała się, źle dobierała stroje, rezygnowała z makijażu czy udawała, że nie rozumie angielskiego. Rzeczywiście tytuł powędrował do kandydatki z Australii, sama Gadot nie była nawet w pierwszej piętnastce. Podczas konkursu miała natomiast okazję poznać obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Donalda Trumpa. Z uśmiechem na twarzy przyznaje, że była pod wielkim wrażeniem jego fryzury, a mężczyzna nie próbował na niej swoich niesławnych metod uwodzenia.

E jak ekipa

Chociaż znana jest jako modelka i aktorka filmowa, to pochwalić się może kilkoma rolami telewizyjnymi. W 2007 roku wystąpiła w izraelskim serialu o modelkach, Bubot, który był jej aktorskim debiutem. w 2009 roku pojawiła się w serialu Ekipa, gdzie jej rola ograniczyła się do trzech scen i jakichś dwóch linijek tekstu. W tym samym roku wcieliła się także w postać Olivii w trzech odcinkach serialu The Beautiful Life: TBL, który również traktował o świecie mody.

F jak feminizm

Gal podkreśla swoje przywiązanie do feministycznych ideałów, a z pomocą odgrywanej przez siebie bohaterki stała się wzorem do naśladowania dla wielu kobiet i dziewczynek na całym świecie. Bierze udział w kampaniach działających na rzecz równouprawnienia kobiet poprzez dostęp do edukacji czy równość płac. To ona nalegała, aby Wonder Woman wyreżyserowała kobieta. Wspiera również prawa osób LGBT. Zapytana, czy Wonder Woman jest feministką, odpowiedziała:

Oczywiście (…). Myślę, że ludzie mają złe wyobrażenie o tym, czym jest feminizm. Myślą, że to owłosione pachy, kobiety, które palą staniki i nienawidzą mężczyzn. Tak nie jest. Dla mnie feminizm wiąże się z równością i wolnością wyboru, co chcemy robić. Jeśli to wypłata, to niech będzie równa męskiej.

Według najnowszych doniesień Gadot odmówiła podpisania kontraktu na kontynuację Wonder Woman, dopóki oskarżony o molestowanie kobiet Brett Ratner nie zostanie odsunięty od projektu.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA