search
REKLAMA
Zestawienie

6 AKTORÓW, których pamiętamy z TEGO jednego FILMU

Jakub Zalewski

14 października 2020

REKLAMA

Myślałem ostatnio o świetnej roli Brooklyn Prince jako Moonee w filmie Projekt Floryda. Dziewczynka – bo tak można powiedzieć o świeżo upieczonej aktorce – ma za sobą debiut, który otworzył jej drogę do kariery. Swoją kreacją zdobyła serca fanów i odebrała nagrodę Critics’ Choice. Od tego momentu angażuje się w projekt za projektem. Nie wszystkim to jednak wychodzi i nie wszyscy chcą za młodu kontynuować karierę aktorską. Wiele osób podejmuje się innego zawodu, inni grają epizodyczne role. Przedstawiam aktorów, których pamiętamy tylko z jednego filmu.

Danny Lloyd – Lśnienie

Wiele osób pamięta ze Lśnienia Stanleya Kubricka małego Danny’ego chodzącego po pokoju z nożem i powtarzającego słowo „Redrum”. Za każdym razem, kiedy oglądam tę scenę, zaczynam się niepokoić. Danny Lloyd jest po dziś dzień znany z tej jedynej roli. A wszystko zaczęło się od audycji radiowej, w której jego ojciec usłyszał, że do filmu poszukiwany jest chłopiec, który nie musi mieć doświadczenia filmowego. Mały Danny otrzymał rolę. Kubrick był bardzo zadowolony ze zdolności chłopca do trwałej koncentracji na planie. Po latach dorosły Lloyd wspomina, że Stanley był bardzo wymagającym, ale miłym człowiekiem, który grał z nim w piłkę i rozmawiał. Po roli w Lśnieniu chłopiec wystąpił w jeszcze tylko w jednym, zapomnianym już projekcie. Kariera aktorska nie interesowała go wcale, a dzisiaj wykonuje zawód nauczyciela.

Peter Ostrum – Willy Wonka i fabryka czekolady

Piękne to były dni. Z czasów, kiedy byłem małym chłopcem, przez mgłę kojarzę także sceny z filmu Willy Wonka i fabryka czekolady. W końcu które dziecko nie chciałoby zwiedzić tak magicznego miejsca, gdzie produkowano te czekoladowe przysmaki? Peter Ostrum wybrany do roli Charliego był tym szczęśliwcem. I choć po tym filmie jego noga nie stanęła na żadnym innym planie filmowym, to z uśmiechem na twarzy wspomina dni kręcenia. W jednym z wywiadów usłyszeć możemy, że na początku nie musiał przejmować się dialogami, ponieważ nagrywano sceny dostarczania gazet do domów, a jedyne, co robił, to biegał. Ostrum przeżył jako chłopiec piękne chwile i przyznaje, że filmowy Charlie Bucket jest tylko jeden i akurat on miał to szczęście zostać postacią, którą ogląda się do dzisiaj. Aktualnie pracuje jako weterynarz.

Katie Jarvis – Fish Tank

Przed przyjęciem roli do drugiego pełnometrażowego filmu reżyserki Andrei Arnold Katie Jarvis wiodła życie bezrobotnej nastolatki świeżo po ukończeniu szkoły. Jej matka bardzo mocno naciskała, aby dziewczyna znalazła sobie jakieś zajęcie i zaczęła zarabiać pieniądze. Pewnego dnia, kiedy Katie wysiadała z pociągu w Upminster, podbiegła do niej kobieta, informując, że szuka dziewczyny do obsadzenia głównej roli w nowym filmie znanej reżyserki. Katie nie wierzyła w to, co słyszy, ale agentka bardzo prosiła ją o podanie numeru telefonu. Jarvis odmówiła, a zamiast tego stwierdziła, że jeżeli będzie zainteresowana, to sama zadzwoni. O castingu nie powiedziała nikomu przez kilka dni. W końcu jednak zdecydowała się na udział w przesłuchaniu. Wygrała i stworzyła kreację, która została okrzyknięta bardzo udanym debiutem aktorskim. Katie wygrała szereg nagród oraz otrzymała prestiżową nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Młodej aktorce zdarza się do dzisiaj angażować do ról w filmach i serialach. Pod koniec 2019 roku poinformowała, że zrobiła krok wstecz w karierze aktorki i podjęła się pracy jako ochroniarka w sklepie wielobranżowym B&M.

REKLAMA