search
REKLAMA
News

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina z filmu PORANEK KOJOTA doczekał się własnego pomnika

Krzysztof Jarzyna to popularna epizodyczna postać z “Poranku kojota”.

Łukasz Budnik

11 grudnia 2021

krzysztof jarzyna
REKLAMA

W filmie Poranek kojota Edward Linde-Lubaszenko zagrał “szefa wszystkich szefów” – Krzysztofa Jarzynę ze Szczecina. Postać ta stała się niezwykle popularna, na tyle, że 20 lat po premierze filmu doczekała się własnego pomnika, właśnie w Szczecinie. Wczoraj nastąpiło jego odsłonięcie. 

Idea pomnika pojawiła się w 2019 roku i była jednym ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (zgłosił go Paweł Krzych, a sam projekt zdobył 1020 głosów). Pomnik nie ma rysów twarzy postaci, a tylko ciemne okulary – w ten sposób każdy może sobie zrobić zdjęcie “wcielając się” w tego bohatera. Pomysłodawca pomnika określił pomnik jako “niekonwencjonalne podejście do tematu atrakcji turystycznej”. Zwyciężczyniami konkursu na projekt instalacji artystycznej okazały się Ewa Kozubal i Ewa Bone, które także stawiły się na odsłonięciu pomnika. Nagranie z uroczystości zrealizowane przez 24kurier zobaczycie poniżej:

Już po ogłoszeniu wyników głosowania mieszkańcy Szczecina w większości pozytywnie wypowiadali się na temat projektu, nazywając go atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

Poniżej scena z Poranku kojota:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA