search
REKLAMA
Quiz

QUIZ! Rozpoznaj filmy Andrzeja Wajdy po kadrze i wygraj nagrodę!

Dawid Konieczka

3 czerwca 2019

REKLAMA

Andrzej Wajda był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych twórców w historii polskiej kinematografii. Jego dzieła stanowiły ważny element rodzimego kina, niezależnie od dekady, zmieniających się realiów i filmowych tendencji twórczych. Począwszy od lat 50. Wajda nieustannie był kluczową postacią przez kolejne lata. 

Na dobre rozpoczął zrywający z socrealizmem nurt polskiej szkoły filmowej, w latach 60. dołożył swoją cegiełkę do popularnych wówczas supergigantów historycznych i nieśmiałych prób stworzenia w Polsce Nowej Fali, w kolejnej dekadzie dał sygnał młodszym twórcom, co zapoczątkowało kino moralnego niepokoju i sam był jego istotnym ogniwem. Lata osiemdziesiąte to natomiast koprodukcje międzynarodowe, które udowadniają, że Wajda był ważnym twórcą nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Kolejną dekadę twórczości mistrza naznaczyły głównie adaptacje literatury narodowej. I chociaż pod koniec swojej kariery artysta nie tworzył już filmów tak dobrych jak choćby Popiół i diament, to premiera każdego z jego ostatnich dzieł zawsze była wielkim wydarzeniem.

Wiele filmów Andrzeja Wajdy na stałe wpisało się do historii polskiego kina, wielokrotnie stanowiąc dla niego punkty zwrotne i wpływając na życie pozafilmowe. Zmarły przed trzema laty reżyser stanowił inspirację dla dziesiątek współczesnych sobie oraz młodszych twórców, był mentorem i natchnieniem.

Mamy dla Was kolejny konkurs z ekskluzywną antologią filmów Andrzeja Wajdy na DVD do wygrania. Jeśli chcecie stać się posiadaczami tego wyjątkowego wydania, weźcie udział w poniższym quizie i spróbujcie rozpoznać filmy reżysera po kadrach. Wygrywają najszybsi z najlepszych, a konkurs trwa do 7 czerwca. Powodzenia!

[os-widget path=”/ekelley/konkurs-rozpoznaj-film-andrzeja-wajdy-po-kadrze”]

Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

W kinie szuka przede wszystkim kreatywności, wieloznaczności i autentycznych emocji, oglądając praktycznie wszystko, co wpadnie mu w ręce. Darzy szczególną sympatią filmy irańskie, science fiction i te, które mówią coś więcej o człowieku. Poza filmami poświęca czas na inną, mniej docenioną sztukę gier wideo, szuka fascynujących książek, ogląda piłkę nożną, nie wyrasta z miłości do paleontologii i zastanawia się, dlaczego świat jest tak dziwny. Próbuje wprowadzać do swojego życia szczyptę ekologii, garść filozofii i jeszcze więcej psychologii.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA