search
REKLAMA
News

ZENDAYA komentuje zarzuty, że EUFORIA gloryfikuje zażywanie narkotyków

Zendaya za rolę w pierwszym sezonie otrzymała nagrodę Emmy.

Łukasz Budnik

10 lutego 2022

zendaya 1
REKLAMA

Przy okazji drugiego sezonu serialu Euforia w internecie toczą się dyskusje na temat tego, czy serial zachęca do brania narkotyków (także na naszej stronie znajdziecie głos w tej sprawie – TUTAJ). Ostatnio przedstawiciele organizacji Drug Abuse Resistance Education, znanej jako D.A.R.E., stwierdzili, że dzieło Sama Levinsona “błędnie gloryfikuje i przedstawia zażywanie narkotyków przez licealistów, uzależnienie, przypadkowy seks, przemoc i inne destrukcyjne zachowania jako standardowe w dzisiejszym świecie”. 

Do krytyki odniosła się gwiazda produkcji, Zendaya, która w wywiadzie z EW stwierdziła:

Nasz serial w żadnym wypadku nie jest moralitetem mającym na celu nauczyć ludzi, jak powinni prowadzić swoje życie. Jeśli już, to naszym zamiarem w Euforii jest pomóc ludziom i sprawić, by czuli się mniej samotni w swoim doświadczeniu i bólu. By mieli świadomość, że nie tylko oni przez to przechodzą.

euforia rue

Zendaya, która jest również producentką serialu, nawiązała także do głośnego piątego odcinka drugiego sezonu, w którym jej bohaterka Rue sięga dna z powodu swojego uzależnienia. Aktorka, której występ w odcinku według wielu kwalifikuje się do kolejnej nagrody Emmy, zaznacza, że dla Rue wciąż nie jest wszystko stracone. Zendaya wyraziła nadzieję, że widzowie będą mogli nawiązać więź z bohaterką, a ci, którzy wraz z nią muszą się wyleczyć i wyjść z dołka, poczują wkrótce zmianę i dostrzegą swoją szansę na lepsze. Przed premierą nowego sezonu aktorka wyraźnie zaznaczała, że serial jest przeznaczony dla widzów dorosłych, a kolejne odcinki mogą okazać się niekomfortowe. 

Na temat Rue i uzależnienia już wcześniej wypowiadał się Sam Levinson, który sam w młodości zmagał się z uzależnieniem. Reżyser i scenarzysta serialu mówił o tym, że to głęboko osobista historia, jako że większość okresu dojrzewania spędził w szpitalach i na odwykach. Levinson przyznał, że przeraziła go wówczas perspektywa, że mógłby umrzeć jako nałogowiec, złodziej i ktoś, kto okropnie traktuje wszystkich, których kocha – to wtedy postanowił powalczyć z nałogiem. Od kilkunastu lat jest czysty. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA