search
REKLAMA
News

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW polskim kandydatem do Oscara. Powalczy o nominację

24 września film “Żeby nie było śladów” wejdzie na ekrany kin. 

Łukasz Budnik

3 września 2021

REKLAMA

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, który film powalczy o nominację do Oscarów 2022. Nasz kraj będzie reprezentowany przez Żeby nie było śladów Jana P. Matuszyńskiego, opartą na faktach produkcję o śmierci Grzegorza Przemyka, który w 1983 roku został pobity przez milicjantów.

Przewodniczącą powołanej przez dyrektora PISF Komisji Oscarowej była Ewa Puszczyńska, a w jej skład weszli także Radosław Śmigulski (dyrektor PISF), Jan A.P. Kaczmarek, Sean Bobbit, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba oraz Łukasz Żal. Żeby nie było śladów powalczy o nominację w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Kandydatami były także filmy NajmroPrime Time oraz Hiacynt.

Film ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW to najnowsze dzieło Jana P. Matuszyńskiego, reżysera obsypanej nagrodami “Ostatniej rodziny” i serialu “Król”. Produkcja przedstawia historię zbrodni, która poruszyła cały naród – śmiertelnego pobicia maturzysty Grzegorza Przemyka. W maju 1983 roku władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zaangażowały cały swój aparat państwowy, by zatrzeć okoliczności tej śmierci.

Scenariusz filmu oparty jest na nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Światowa premiera odbędzie się podczas trwającego festiwalu w Wenecji; dzieło Matuszyńskiego powalczy tam o Złotego Lwa. 24 września film wejdzie na ekrany kin. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA