search
REKLAMA
News

Zabawki z serii PAN BULWA bez „Pan”. Hasbro zmienia nazwę znaną z TOY STORY, aby nie narzucać płci

Łukasz Budnik

26 lutego 2021

REKLAMA

W 1952 roku na rynek trafiła zabawka nazwana Mr. Potato Head – ziemniak, do którego można doczepiać elementy twarzy. Po latach atrakcja dla dzieci stała się jednym z bohaterów serii Toy Story, a w Polsce znana była jako Pan Bulwa. Produkująca zabawkę firma Hasbro postanowiła zmienić jej nazwę na “Potato Head”, usuwając na stałe “Mr.”, aby nie narzucać płci.

Jednocześnie jeszcze w tym roku na rynek trafi nowy zestaw, z dwoma dużymi bulwami i jedną mniejszą oraz akcesoriami – pozwoli to użytkownikom na dowolność w zabawie i tworzenie np. rodziny jednopłciowej. Przedstawicielka Hasbro, Kimberly Boyd, powiedziała:

Kultura ewoluowała, a dzieci chcą mieć możliwość reprezentowania własnych doświadczeń. Sposób, w jaki marka istnieje aktualnie – z “Panem” i “Panią” – jest ograniczeniem, zarówno w kwestii identyfikacji płciowej, jak i struktury rodziny.

Komunikat Hasbro wytworzył niemałe poruszenie w sieci – klienci założyli bowiem, że z rynku jednocześnie znikną dotychczasowe modele, a więc właśnie Pan i Pani Bulwa. Sprawa ma się inaczej – przedrostek “Mr.” został usunięty jedynie z nazwy serii, ale same modele o konkretnej płci pozostaną w sprzedaży. Niemniej, decyzja Hasbro wywołała lawinę komentarzy, także wśród celebrytów i dziennikarzy – część z nich stwierdziła, że przejmowanie się płcią ziemniaka-zabawki jest niepoważne, inni z kolei, że absurdem są skrajne reakcje na tę zmianę.

To nie pierwszy raz, gdy producenci zabawek idą z duchem czasu – Barbie z biegiem lat doczekała się modeli o różnych posturach i kolorach skóry, a seria Tomek i przyjaciele większej liczby kobiecych postaci.

Poniżej kilka tweetów z reakcjami na ogłoszenie Hasbro:

https://twitter.com/MollyJongFast/status/1365025524700106756?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1365025524700106756%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.thewrap.com%2Fmr-potato-head-hasbro-gender-neutral-jokes%2F

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA