search
REKLAMA
News

Yoda został zainspirowany jedną z postaci z filmu Akiry Kurosawy

George Lucas niejednokrotnie przyznawał się do swoich fascynacji twórczością wybitnego Japończyka…

Edward Kelley

13 sierpnia 2023

Yoda został zainspirowany jedną z postaci z filmu Akiry Kurosawy
REKLAMA

Wygląda na to, że Lucas nie tylko luźno oparł swoje Star Wars na motywach z Ukrytej Fortecy Kurosawy, ale stworzył postać Yody na wzór i podobieństwo postaci z innego filmu Japończyka. Do swoich fascynacji przyznaje się choćby w tym wywiadzie dla Far Out Magazine.

W 1975 roku Kurosawa nakręcił swój jedyny film niejapońskojęzyczny, koprodukcję z ówczesnym Związkiem Radzieckim pod tytułem Dersu Uzała. Opowiada on historię prawdziwej ekspedycji pod dowództwem kapitana Arseniewa do Kraju Ussuryjskiego, która odbyła się w roku 1902. Rosjanie zatrudniają Dersu Uzałę, Nanaja, przedstawiciela ludów tunguskich, jako przewodnika. Początkowo widzą go ekscentrycznego, dziwacznego starca, jednak wraz z rozwojem opowieści zaczynają dostrzegać jego wielką mądrość, niesamowitą intuicję i umiejętności, wynikające z doświadczenia życia w nieprzystępnym terenie.

Czy to nie brzmi znajomo? Tak jest, to właśnie Dersu Uzała prawdopodobnie stał się postacią, która zainspirowała Yodę i to właśnie dlatego ta niezwykła postać łączy w sobie tę charakterystyczną dziwaczność i niespotykaną mądrość. Trzeba przyznać Lucasowi, że jeżeli to naprawdę była jego inspiracja, to swoje źródła wybiera wzorowo.

Dersu Uzala

 

 

REKLAMA