search
REKLAMA
News

VAL KILMER przemówił w “Top Gun: Maverick” dzięki sztucznej inteligencji

Val Kilmer powtórzył rolę Icemana.

Łukasz Budnik

1 czerwca 2022

maverick kilmer
REKLAMA

W kinach można oglądać Top Gun: Maverick, kontynuację przeboju z 1986 roku. Swoją rolę z oryginału powtarza w widowisku Val Kilmer, który w serii wciela się w Toma “Icemana” Kazanskiego. Twórcy wpisali w fabułę wątek choroby, która dotknęła także samego aktora – Iceman cierpi na raka krtani. Choć jest nam dane usłyszeć głos Kilmera, został on stworzony za pomocą sztucznej inteligencji. 

W zeszłym roku Kilmer nawiązał współpracę z firmą Sonantic oraz Amazonem, aby stworzyć model jego dawnego głosu. Aktor dostarczał archiwalne nagrania, które były następnie uwzględniane w nowych algorytmach, aby stworzyć prototyp AI. Tę samą technologię wykorzystano podczas prac nad Maverickiem. Sonatic stworzył ponad 40 różnych modeli głosu i wybrali ten, który miał największą ekspresję. Stworzone algorytmy firma będzie mogła wykorzystywać także we współpracy z przyszłymi klientami.

co stalo sie z valem kilmerem

Gdy w zeszłym roku powstał model głosu Kilmera, aktor wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że jest wdzięczny firmie Sonatic za wspaniałe odtworzenie jego głosu, a szansa na to, żeby opowiedzieć jego historię głosem znajomym i autentycznym, to niesamowity dar. Aktor czerpał dużą radość z możliwości wystąpienia w Mavericku – mówił, że kolejne wcielenie się w Icemana było niczym “spotkanie z zaginionym przyjacielem”.

Naszą recenzję Mavericka przeczytacie tutaj

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA