search
REKLAMA
News

TIM BURTON o pracach A.I. imitujących jego styl: “Jakby robot odbierał ci człowieczeństwo”

Burton poruszył temat prac wykonanych za pomocą sztucznej inteligencji.

Łukasz Budnik

11 września 2023

REKLAMA

Wczoraj pisaliśmy o wypowiedzi Tima Burtona na temat cancel culture z wywiadu dla The Independent. W tej samej rozmowie reżyser podjął także kwestię sztucznej inteligencji i prac stworzonych za pomocą A.I. 

Twórca przyznał, że nie miał pozytywnych odczuć, gdy zobaczył postaci Disneya wygenerowane w charakterystycznej dla Burtona stylistyce.

Ktoś za pomocą A.I. zrobił moje wersje postaci Disneya i nie umiem opisać uczucia, które to wywołuje. Przypomniały mi się słowa z innych kultur, które mówią o tym, że robienie komuś zdjęcia odbiera duszę. [A.I.] wysysa część ciebie. Bierze sobie twoją duszę lub psychikę i jest niepokojące, zwłaszcza jeśli ma jakiś związek z tobą. To tak, jakby robot odbierał ci człowieczeństwo.

Warto dodać, że Burton zapowiadał już, że nie ma zamiaru współpracować z Disneyem po negatywnych doświadczeniach przy pracy nad remakiem Dumbo, którą nazwał wielkim cyrkiem (a sam film w pewnym stopniu autobiografią).

 

Kilka miesięcy temu inny popularny reżyser, Wes Anderson, tak tłumaczył, dlaczego nie chce oglądać TikToków naśladujących jego styl:

Oczywiście, mógłbym to zrobić, ale wolę się w to nie angażować. Chyba nie chcę, żeby mnie to rozpraszało. To tak, jakby ktoś ci powiedział, że twój przyjaciel świetnie cię naśladuje. Może chciałbyś to zobaczyć, a może nie chcesz widzieć innej wersji siebie, bo zareagowałbyś w sposób: “Czy to ja?”. Niekoniecznie się tego chce. Kiedyś pewnie to sprawdzę, ale do tej pory nie widziałem żadnego TikToka. Nie zacznę od siebie.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA