search
REKLAMA
News

SEAN PENN opowiedział o podróży z Ukrainy do Polski i spotkaniu z prezydentem Zełeńskim

Sean Penn przebywał w Ukrainie na początku inwazji.

Łukasz Budnik

6 marca 2022

sean penn 1
REKLAMA

Gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, “Variety” poinformowało, że Sean Penn znajduje się na miejscu, gdzie tworzy film dokumentalny na ten temat. Po kilku dniach pobytu w atakowanym kraju, Penn udał się na polską granicę, o czym poinformował w mediach społecznościowych. 

Przypomnijmy, że Penn rozpoczął przygotowania jeszcze w listopadzie zeszłego roku, gdy pojawiły się informacje, że rosyjskie wojska zmierzają w stronę Ukrainy i rozpoczęły się spekulacje o inwazji. Aktor nakręcił wówczas pierwsze fragmenty filmu, opublikowane później przez oddział prasowy tamtejszej armii. Później Penn powrócił do Ukrainy. Będąc na miejscu, odwiedził Kancelarię Prezydenta, rozmawiał z wicepremier Iryną Vereschuk i przeprowadzał wywiady z dziennikarzami i członkami armii. Działania Penna spotkały się z pochwałą ze strony Kancelarii Prezydenta Wołodymyra Zelenskiego. Penn na polską granicę przybył pieszo, po tym, jak zostawił samochód na poboczu.

Teraz Penn udzielił wywiadu, w którym opowiedział o swoich doświadczeniach podczas podróży na granicę. Aktor przyznał, że miał “luksus w postaci możliwości zostawienia samochodu na poboczu”, ale wstrząsające było dla niego, jak wiele kobiet i dzieci próbowały wydostać się z kraju. Aktor wspomina, że część podróżowała w grupach, część samotnie, a niektóre kobiety podwożone były przez mężczyzn, którzy zaraz wracali, jako że nie mogli opuścić kraju. Wielu Ukraińców praktycznie nie miało bagażu, a kolejka wcale się nie ruszała. Aktor docenia, że mógł doświadczyć, jak to jest przedostać się przez granicę, czekając nawet całymi dniami. Penn przyznał też, że był pod wielkim wrażeniem prezydenta Zełeńskiego (aktor mówił o odwadze i miłości polityka, która odzwierciedla cały naród ukraiński), ale jednocześnie wielce zmartwiony o niego i sam kraj. Aktor przyznał, że Zełeński urodził się, aby pełnić swoją funkcję.

Według Penna, wojna w Ukrainie nie skończy się szybko. Założona przez aktora fundacja Community Organized Relief Effort pracuje aktualnie na rzecz Ukrainy, w tym wspomaga finansowo i zaopatruje uchodźców w wodę i zestawy higieniczne. Penn planuje jednak zrobić więcej, aby pomóc Ukraińcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Aktor w wywiadzie stwierdził ponadto, że Putin popełnił okropny błąd, a Zelenski i Ukraińcy staną się historycznym symbolem odwagi.

To nie pierwszy raz, gdy Penn angażuje się w wydarzenia na świecie – w 2020 roku powstał film dokumentalny pt. Citizen Penn, w którym pokazano zmagania aktora związane ze stworzeniem organizacji non-profit Community Organed Relief Effort, powołanej po trzęsieniach ziemi na Haiti z 2010 roku. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA