search
REKLAMA
News

Scenarzyści zawarli wstępne porozumienie z AMPTP. Ich strajk może dobiec końca

Strajk trwa niemal 150 dni.

Łukasz Budnik

25 września 2023

REKLAMA

Wygląda na to, że strajk scenarzystów wkrótce dobiegnie końca. Writer’s Guild of America poinformowało swoich członków, że zawarło wstępne porozumienie z Sojuszem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP) w sprawie umowy. To przełom po 146 dniach strajków. Kontrakt musi jeszcze zostać ratyfikowany, aby wszedł w życie i ostatecznie zakończył strajk.

WGA przekazało, że osiągnęło porozumienie w zasadzie w “wszystkich punktach umowy”, które obejmowały m.in. regulacje dotyczące tzw. “mini-pokoi” dla scenarzystów, odszkodowań, wynagradzania sukcesów oraz ochronę przed zastępowaniem pracy członków Gildii przez sztuczną inteligencję. Dokładne informacje dotyczące warunków nie zostały jeszcze udostępnione.

WGA w oświadczeniu przekazało, że to, co udało się zdobyć w umowie, jest “wynikiem gotowości członków do wykorzystania swojej siły, wykazania solidarności, chodzenia ramię w ramię, znoszenia bólu i niepewności przez ostatnie 146 dni”. Członkowie przekazują, że to właśnie nacisk wywierany przez strajk, wraz z niezwykłym wsparciem kolegów związkowych, w końcu doprowadził firmy z powrotem do stołu negocjacyjnego w celu zawarcia umowy. WGA określiło umowę jako wyjątkową.

Do czasu ratyfikowania umowy (co prawdopodobnie wydarzy się we wtorek), scenarzyści nie wracają jeszcze do pracy, ale nie będą pikietować.

Do rozwiązania wciąż pozostaje kwestia strajku aktorów. 

zdjęcie główne: Rodin Eckenroth/Getty Images

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA