search
REKLAMA
News

Rekordowa popularność PARASITE w tygodniu po rozdaniu Oscarów

Łukasz Budnik

17 lutego 2020

REKLAMA

Parasite przeszło tydzień temu do historii jako pierwszy film nieanglojęzyczny, który wygrał Oscara także w głównej kategorii. Koreańska produkcja zdobyła statuetki za najlepszy film, najlepszy film nieanglojęzyczny, reżyserię oraz scenariusz oryginalny. Dla widzów był to świetny sygnał, by wybrać się do kina – tym samym Parasite zarobiło podczas ostatniego weekendu 5,5 miliona dolarów, notując rekordowy wzrost sprzedaży biletów wynoszący aż 234%. 

W ciągu całego tygodnia film Joon-ho Bonga zainkasował niemal 9 milionów dolarów. Łącznie w Stanach Zjednoczonych Parasite ma na koncie 44 miliony USD, co jest znakomitym wynikiem w przypadku filmu zagranicznego. Poza granicami USA koreański przebój zarobił w ciągu ostatniego weekendu 12.7 miliona USD, zaś łącznie – 161 milionów USD. Co ciekawe, film Bonga można już nabyć na nośnikach, jednak dystrybutor postanowił ponownie wprowadzić film do 2001 kin – jak widać, była to opłacalna strategia.

Popularność Parasite wzrosła także w Polsce. Rodzimy dystrybutor, Gutek Film, pochwalił się na Facebooku listą aż 110 kin, w których można oglądać film do 20 lutego (przypomnijmy, że przed polską premierą nie było do końca wiadomo, czy film w ogóle doczeka się dystrybucji w kinach).

Zeszłoroczny zwycięzca Oscara, Green Book, również cieszył się wzrostem sprzedaży biletów, wówczas wskaźnik wyniósł jednak “zaledwie” 121%.

Widzieliście już Parasite

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA