search
REKLAMA
News

Internauci i twórcy komiksów nawołują, aby MARVEL porzucił postać i logo PUNISHERA. Powodem atak na Kapitol

Łukasz Budnik

12 stycznia 2021

REKLAMA

W zeszłym tygodniu oczy całego świata zwrócone były na USA, konkretnie na Kapitol, do którego wtargnęli zwolennicy Donalda Trumpa. Pokłosiem tej sytuacji było m.in. zawieszenie konta prezydenta na Twitterze i Facebooku, co spotkało się z aprobatą wielu gwiazd Hollywood. Ma ona jednak jeszcze inny efekt.

Na Twitterze pojawiły się apele do Marvela, aby porzucił słynne logo Punishera, tj. charakterystyczną czaszkę, lub nawet przestał wydawać komiksy o tej postaci. Wiąże się to z tym, że uczestnicy zamieszek widziani byli właśnie z tym symbolem, przyczepionym do koszulek czy czapek. To nie pierwszy raz, gdy symbol Punishera został wykorzystany poza sferą komiksów czy ich adaptacji – nosili go choćby żołnierze i funkcjonariusze policji w USA, jednak przedstawiciele Marvela zawsze wyrażali swoją dezaprobatę wobec tego faktu. Przypomnijmy, że Punisher – Frank Castle – to były członek marines, który po śmierci swojej rodziny gnany żądzą zemsty postanawia na własną rękę wymierzać sprawiedliwość i mordować złoczyńców.

W sieci pojawiły się między innymi głosy, że Marvel nie może pozwolić, aby stworzone przez niego symbole były używane przez terrorystów, oraz że nadszedł czas, aby Punisher przeszedł na emeryturę, ponieważ jego postać została już zepsuta.

https://twitter.com/JAMALIGLE/status/1347186755083108352?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1347186755083108352%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fscreenrant.com%2Fmarvel-punisher-logo-frank-castle-retire-capitol%2F

Sprawę komentują też twórcy komiksów, którzy pracowali konkretnie przy Punisherze. Mitch Gerards stwierdził, że Marvel powinien zawiesić eksponowanie symbolu Punishera, dopóki nie będzie on kojarzony z nienawiścią. Z kolei Garth Ennis w rozmowie z SyFy Wire powiedział, że ludzie noszący logo w takim kontekście robią z siebie pośmiewisko, ponieważ w ogóle nie zdają sobie sprawy czym jest symbol Punishera, a jedyne co chcą, to nosić budzącą strach ilustrację. Dodał też, że nikt nie chciałby naprawdę być Punisherem i przeżyć tego samego.

Co wy sądzicie o tej sprawie?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA