search
REKLAMA
News

Pierwsze opinie o filmie MATRIX ZMARTWYCHWSTANIA. Jak wypada nowa odsłona słynnej serii science fiction?

Jak dziennikarze oceniają “Matrix Zmartwychwstania”?

Łukasz Budnik

17 grudnia 2021

REKLAMA

Już w najbliższą środę do kin trafi widowisko Matrix Zmartwychwstania, kolejna odsłona słynnej serii science fiction rozpoczętej w 1999 przełomowym filmem Wachowskich. W sieci pojawiły się już pierwsze opinie od widzów, którzy mieli okazję obejrzeć Zmartwychwstania na pokazach przedpremierowych. 

W opiniach czytamy między innymi, że film Lany Wachowskiej to najbardziej odważny hollywoodzki sequel od czasu Ostatniego Jedi, który stanowi lepszą zabawę niż poprzednie sequele. Pierwszy akt widowiska jest znakomity – dziwaczny, zabawny, oferujący niespodziewane rozwiązania i zawierający wiele odniesień do poprzednich filmów. Dziennikarze podkreślają, że Zmartwychwstania mogą wymagać kilku seansów, aby odnaleźć odpowiedzi na zadane w filmie pytania, ale jest to produkcja innowacyjna, która świetnie wpisuje się w całą serię. Widowisko z pewnością zostanie pokochane przez wiele osób, ale wielu z nich nie przypadnie ono do gustu – jeden z widzów wspomina, że każda z osób z którą dzielił się wrażeniami po seansie miała nieco inną opinię. W kilku tweetach pojawia się stwierdzenie, że nowa odsłona Matrixa jest bardzo romantyczna, choć nazwano ją także komedią. Nie zabrakło jednoznacznie negatywnych opinii – jeden z dziennikarzy wspomina, że Zmartwychwstania to trwająca 2,5 godziny ekspozycja wypełniona scenami akcji kojarzącymi się z filmami o Jasonie Bournie, będąca wręcz zbyt “meta”.

Poniżej kilka pojedynczych tweetów:

Matrix Zmartwychwstania, pomimo (i z powodu) nieskończonej głupkowatości, jest najbardziej odważnym i osobistym sequelem od czasu Ostatniego Jedi. Głupiutki/szczery wkład w kulturę rebootów, który godzi się z tym, że współczesne blockbustery mówią tylko o sobie samych”

“Wspaniałe oczyszczenie w erze łapania na nostalgię i beznamiętnych widowisk. Szczery romans science fiction z jednymi z najbardziej żywiołowych kompozycji od czasu “Na drodze gniewu”, empatyczny i cięty w równym stopniu. Zadziwiająca rzecz.

“Całkowita rewelacja. Dziwny, romantyczny, ekstremalnie meta, niezmiennie zabawny. W sumie byłem zachwycony (poza tym, wszyscy w filmie są absurdalnie atrakcyjni).”

Matrix Zmartwychwstania  jest zbyt samoświadomy, za dużo nabija się sam z siebie, historia miłosna jest prowadzona ciężką ręką, wyśmienitej akcji i efektów nie ma aż tak dużo. Najlepszym elementem jest Jonathan Groff, ale tak to już jest.”

“W połowie pomyślałam, że to najlepszy film w historii i do tej pory nie przekonałam się, że tak nie jest. Bardzo mi się podobało, a wiele osób go znienawidzi. Mój ulubiony rodzaj filmu!”

“Dużo bardziej meta niż mogłoby się wydawać, chwytający się oryginalnego filmu, aby mógł go remiksować ku uciesze Lany W. To mi się podobało, podobnie jak historia miłosna i homoseksualni aktorzy zadający ciosy. Ale akcja jest zaskakująco ble!”

W widowisku reżyserowanym przez Lanę Wachowską występują Keanu Reeves, Carrie Anne-Moss Jonathan Groff, Yahya Abdul-Mateen II, Neil Patrick Harris, Jada Pinkett Smith, Jessica Henwick oraz Priyanka Chopra i Christina Ricci. Sam współscenarzysta filmu, David Mitchell, zapowiadał, że czwarty Matrix łączy ze sobą elementy poprzednich i jest “piękną i dziwną rzeczą”.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA