search
REKLAMA
News

OSCARY 2021 mogą zostać przełożone

Łukasz Budnik

20 maja 2020

REKLAMA

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na przemysł filmowy – prace na planie nadchodzącym produkcji zostały zawieszone, a zaplanowane wcześniej premiery przesunięte lub odwołane. W związku z zaistniałą sytuacją kilka tygodni temu Amerykańska Akademia Filmowa tymczasowo zmieniła regulamin przyznawania Oscarów. Tymczasem “Variety” poinformowało, że zaplanowana na 28.02.2021 ceremonia może się nie odbyć w tym terminie.

Według źródeł z którymi kontaktowali się przedstawiciele portalu, członkowie Akademii nie mają jeszcze konkretnego planu na to, czy Oscary zostaną rozdane zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Pogłoski mówią o tym, że gala zostanie przełożona, nie wskazuje się jednak żadnych konkretnych terminów. Gdy ogłoszono zmianę regulaminu przyznawania nagród, prezes Akademii zapowiadał, że choć jej członkowie chcą celebrować kino, nie wiedzą jeszcze w jakiej formie się to odbędzie.

Jak wyglądają wspomniane zmiany regulaminu? Dotychczas filmy które miały kandydować do otrzymania statuetki musiały być pokazywane w kinach co najmniej trzy razy dziennie przez tydzień. Obecnie kina są zamknięte, a przez to niektóre produkcje trafiają bezpośrednio na VOD, zatem Akademia zmieniła ten przepis. Teraz kandydować do Oscara mogą także filmy, które trafiły do serwisów streamingowych, pod warunkiem, że w ciągu 60 dni od premiery udostępnione zostaną również na zamkniętej platformie Academy Screening Room. Gdy kina zostaną już otwarte, zasada wyświetlania filmu przez tydzień będzie obowiązywać też w innych miastach, niż tylko Los Angeles.

Akademia wprowadziła także modyfikacje w kategoriach dźwiękowych. Dotychczas osobne statuetki przyznawane były za dźwięk i montaż dźwięku, teraz jednak kategorie te zostaną połączone w jedną, za  szczególne osiągnięcia na tym polu. Członkowie Akademii będą mogli też wstępnie głosować na filmy międzynarodowe za pomocą wspomnianej wyżej platformy ASR, o ile wcześniej je obejrzą. Przestaną też być wysyłane DVD screenery, a oglądanie filmów ma odbywać się online.

Okaże się, czy w przypadku ewentualnego przesunięcia daty rozdania Oscarów, walczyć o nie będą mogły także filmy, które pojawią się w kinach na początku 2021 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA