search
REKLAMA
News

Nie żyje VANGELIS. Był autorem muzyki do m.in. “Łowcy androidów” i “Rydwanów ognia”

Vangelis miał 79 lat.

Łukasz Budnik

19 maja 2022

vangelis 1
REKLAMA

Agencja Reutera i CNN poinformowały, że w wieku 79 lat zmarł Ewangelos Odiseas Papatanasiu, znany na całym świecie jako Vangelis. Oficjalna przyczyna śmierci kompozytora nie została jeszcze ujawniona, jednak CNN przypomina, że muzyk był niedawno leczony na koronawirusa.

Vangelis urodził się 29 marca 1943 roku w Grecji. Edukację muzyczną rozpoczął już w wieku 4 lat, a zaledwie dwa lata później dał pierwszy publiczny występ z własnymi kompozycjami. Warto dodać, że był samoukiem – nie pobierał lekcji gry na pianinie i nie miał wiedzy na temat muzycznej notacji. W latach 60. był członkiem założonej przez siebie grupy Forminx, a później przeniósł się do Paryża, gdzie założył kolejny zespół – Aphrodite’s Child.

W 1973 roku napisał muzykę do dwóch filmów Frederica Rossifa, a w 1973 roku wydał pierwszy oficjalny solowy album. Później założył własne studio i tworzył kolejne albumy z muzyką elektroniczną, a także ścieżki dźwiękowe. Do najsłynniejszych należą albumy z takich filmów, jak Łowca androidów1492. Wyprawa do raju, a także Rydwany ognia. Za tę ostatnią otrzymał Oscara w 1982 roku. Muzykę jego autorstwa słyszeliśmy też w Gorzkich godach oraz Aleksandrze. Muzyk komponował także do filmów dokumentalnych Jacquesa Cousteau. NASA użyła wydaną w 2001 roku “Mythodeę” jako motyw marsjańskich misji kosmicznych; Vangelis skomponował też hymn mundialu 2002. W 1992 roku został uhonorowany Orderem Sztuki i Literatury.

Vangelis zmarł 17 maja. Żegnamy. Poniżej kilka utworów jego autorstwa:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA