search
REKLAMA
News

Nie żyje OLYMPIA DUKAKIS, laureatka Oscara za rolę w filmie “Wpływ księżyca”

Aktorka miała 89 lat.

Łukasz Budnik

2 maja 2021

REKLAMA

W wieku 89 lat zmarła w Nowym Jorku Olympia Dukakis, aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, która miała na koncie ponad 200 ról. O jej śmierci poinformował brat aktorki, nie podając przyczyn śmierci, ale zaznaczając, że w ostatnich miesiącach podupadała na zdrowiu. 

Urodzona w 1931 roku Dukakis rozpoczęła karierę artystyczną w latach 60., a już w 1963 roku zdobyła nagrodę Obie za jej występ w przedstawieniu Man Equals Man, jednym ze 130, w których brała udział. Wkrótce zaczęła pojawiać się przed kamerą, grając w takich produkcjach, jak Siostry oraz Życzenie śmierci. Później występowała jeszcze między innymi w filmach takich jak Naga broń 33 ⅓: Ostateczna zniewaga, Stalowe magnolie, I kto to mówi, Kocham kłopoty, Sinatra (nominacja do Złotego Globu) oraz Jej wysokość Afrodyta. Wielkie uznanie przyniosła jej rola we Wpływie księżyca, komedii romantycznej z Cher i Nicolasem Cage’em. Dukakis otrzymała za nią Oscara oraz Złoty Glob.

Aktorka pojawiała się także w serialach, w tym w Doktorze Kildare oraz Dotyku anioła. Była bohaterką dokumentu poświęconego jej życiu i kairerze, Olympii Harry’ego Mavromichalisa. W 2013 roku otrzymała swoją gwiazdę na słynnej hollywoodzkiej Alei.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA