search
REKLAMA
News

Nie żyje JERZY PILCH. Autor powieści “Pod Mocnym Aniołem” miał 67 lat

Łukasz Budnik

29 maja 2020

jerzy pilch
REKLAMA

Jak poinformowała “Gazeta wyborcza”, w wieku 67 lat zmarł Jerzy Pilch,  pisarz, publicysta, scenarzysta filmowy i dramaturg. Twórca od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, a dodatkowo w ostatnim czasie miał problemy z ciśnieniem. Według słów jego żony, był świadomy do ostatnich chwil życia.

Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle i wychowany został w rodzinie ewangelickiej. Ukończył filologię polską na UJ, w latach 1975-1985 był tam adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej. W latach 80. był współtwórcą czasopisma “NaGłos”, związany był tez z “Tygodnikiem Powszechnym”, publikował felietony na łamach m.in. “Polityki” i “Przekroju”.

Jego pierwsza powieść to “Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, napisana w 1988 roku. Kolejna, “Spis cudzołożnic”, została zekranizowana przez Jerzego Stuhra – film został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za dialogi i rolę Stanisławy Celińskiej. Kolejna zekranizowana powieść Pilcha to “Pod Mocnym Aniołem”, za którą pisarz otrzymał nagrodę Nike. Adaptację filmową stworzył Wojciech Smarzowski, a główną rolę zagrał Robert Więckiewicz.

szadź 2
“Pod Mocnym Aniołem”

Pilch zajmował się też pisaniem scenariuszy – to on napisał skrypt do Żółtego szalika oraz Miłości w przejściu podziemnym. Pisał też scenariusze do dwóch odcinków serialu Bar Atlantic, wystąpił w filmie Wtorek oraz był bohaterem dokumentu Jerzy Pilch. Wyznania człowieka piszącego po polsku. Ponadto, jego twórczość adaptowano na potrzeby Teatru Telewizji.

Żegnamy. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA