search
REKLAMA
News

Nie żyje JERZY GRUZA, reżyser “Wojny domowej” i “Czterdziestolatka”

Filip Pęziński

16 lutego 2020

REKLAMA

Nie żyje Jerzy Gruza, reżyser teatralny i telewizyjny, twórca m.in. Czterdziestolatka, Wojny domowej czy Tygrysów Europy.  Reżyser miał 87 lat. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jerzy Gruza był absolwentem Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Przez większość kariery zawodowej związany z Telewizją Publiczną. Był twórcą tak popularnych seriali jak Wojna domowa, Czterdziestolatek, Pierścień i róża, Czterdziestolatek. 20 lat później, Tygrysy Europy oraz filmów fabularnych – Dzięcioł, Przeprowadzka, Motylem jestem, czyli romans 40-latka, Gulczas, a jak myślisz…

W latach osiemdziesiątych dyrektor i reżyser Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie wprowadził na scenę hity światowego musicalu, m.in. Les Miserables, Jesus Christ Superstar oraz Skrzypek na dachu.

Był trzykrotnie żonaty, miał dwóch synów.

Żegnamy.

 

 

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA