search
REKLAMA
News

Nie żyje JAMES LIPTON, wieloletni prowadzący “Za drzwiami Actors Studio”

Łukasz Budnik

2 marca 2020

REKLAMA

Jak poinformował “The Hollywood Reporter”, w wieku 93 lat zmarł James Lipton, który od 1994 do 2018 roku prowadził słynny program Za drzwiami Actors Studio, w którym gościł gwiazdy kina przy udziale publiczności składającej się ze studentów aktorstwa. Lipton chorował na raka pęcherza. 

Lipton urodził się 19 września 1926 roku. Pracę zaczął już w wieku 13 lat – roznosił wtedy gazety, próbował swoich sił także w aktorstwie. Po ukończeniu edukacji brał udział w drugiej wojnie światowej jako członek Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Po wojnie występował w serialach i na deskach teatru, wydawał również książki i produkował programy telewizyjne. Na początku lat 90. stworzył trzyletni program edukacyjny dla młodych aktorów, który miał być esencją tego, czego on sam nauczył się w dwanaście lat. W 1994 roku w ramach stowarzyszenia Actors Studio powstała  Actors Studio Drama School, a Za drzwiami Actors Studio było jednym z elementów programu, transmitowanym w kilkudziesięciu krajach, w tym w Polsce. Lipton przeprowadził rozmowy z niemal trzystoma gwiazdami kina. Poniżej przykładowy wywiad z Bradleyem Cooperem, który lata wcześniej jako student brał udział w rozmowie z Seanem Pennem.

https://www.youtube.com/watch?v=GIWpaXhjgLw

Już w trakcie prowadzenia programu Lipton wystąpił w kilku odcinkach serialu Bogaci bankruci, wielokrotnie pojawiał się na ekranie również w roli samego siebie. Od 1970 roku był związany z Kedakai Lipton.

Choć Lipton zrezygnował z funkcji prowadzącego Za drzwiami Actors Studio, program wciąż funkcjonuje – gospodarzami są gościnni prowadzący.

Żegnamy. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA