search
REKLAMA
News

MARVEL powalczy w sądzie o zachowanie pełni praw do słynnych bohaterów. Chce zablokować spadkobierców twórców

Gdyby Marvel przegrał, musiałby podzielić się miliardowymi zyskami.

Łukasz Budnik

25 września 2021

REKLAMA

Marvel chce zachować pełnię praw do swoich najpopularniejszych bohaterów, takich jak Spider-Man, Iron Man, Ant-Man, Hawkeye, Doktor Strange, Czarna Wdowa, Thor i Falcon. W związku z tym firma złożyła pięć pozwów, które mają zablokować spadkobiercom twórców wymienionych bohaterów opcję ubiegania się o przejęcie części kontroli nad prawami i nadać sądowe potwierdzenie, że postaci te nie mogą być objęte wypowiedzeniem praw autorskich. 

Gdyby spadkobiercy lub sami twórcy faktycznie z powodzeniem wypowiedzieli prawa autorskie, oznaczałoby to, że Disney traci pełną kontrolę nad słynnymi bohaterami i musi podzielić się miliardowymi profitami. Firma nie uważa jednak, że druga strona ma podstawy do ubiegania się o roszczenia, a jako argument podaje, że postaci Marvela były tworzone w ramach umowy o pracę na zlecenie (kilka lat temu podobną sprawę wytoczyli spadkobiercy Jacka Kirby’ego; sąd opowiedział się wówczas po stronie Marvela, wobec czego prawa autorskie nadal należą do firmy).


Z Marvelem zamierzają walczyć między innymi brat Steve’a Ditko (współtwórcy Spider-Mana i Doktora Strange’a) oraz dzieci Gene’a Colana, który współtworzył postać Falcona). Patrick S. Ditko złożył już wypowiedzenie dotyczące pierwszych występów Spider-Mana i Strange’a – gdyby doszło one do skutku, w czerwcu 2023 roku Marvel straciłby pełne prawa do tych postaci. Z kolei brat Stana Lee złożył wypowiedzenie praw we własnym imieniu, sam bowiem pracował dla Marvela w latach 60.

Firmę będzie reprezentować zespół prawników dowodzony przez Daniela Petrocelliego, który reprezentował niegdyś także wydawnictwo DC Comics i wygrał wówczas sprawę o zachowanie praw do Supermana.

Okaże się, jak potoczy się sprawa sądowa z udziałem Marvela i spadkobierców twórców komiksów.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA