search
REKLAMA
News

Już wkrótce premiera filmu MATECZNIK, głośnego debiutu reżyserskiego. Zobaczcie zwiastun

“Matecznik” zadebiutuje na początku grudnia.

Łukasz Budnik

28 listopada 2022

MATECZNIK fot Galapagos Films 1
REKLAMA

2 grudnia do kin trafi Matecznik, debiut fabularny Grzegorza Mołdy, który został dobrze przyjęty  na festiwalach Nowe Horyzonty, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Black Nights w Tallinnie (PÖFF).

W opisie czytamy:

Warunkowo zwolniony z poprawczaka nastoletni Karol, przebywa w mieszkaniu treningowym. Objęty dozorem elektronicznym rozpoczyna swoje życie na nowo. W codziennym „treningu życia” może liczyć na pomoc Marty. Relacja między nimi pogłębia się i stwarza szansę na coś więcej. Z czasem lekcje Marty stają się coraz bardziej niekonwencjonalne, a relacja z Karolem przeradza się w dwuznaczną więź.

Reżyser Grzegorz Mołda mówi o filmie następująco:

Pomysł na film pochodzi z uwierającej mnie nadopiekuńczości oraz obserwacji, jak bardzo absurdalnie przemocowy bywa proces wychowania. Te dwie sprawy popychały mnie w kierunku takiego tematu mojego debiutu fabularnego. Gdzieś po drodze pojawił się jeszcze obraz „Szał uniesień” Podkowińskiego oraz słabość do bohaterów pragnących bliskości i potrafiących zrobić dla niej bardzo dużo.

W rolach głównych występują choreografka i tancerka Agnieszka Kryst i Michał Zieliński. Za scenariusz odpowiada Grzegorz Mołda i Monika Powalisz. Producentem filmu jest Izabela Igel (Dzikie róże,  Płynące Wieżowce) dla Harine Films, w koprodukcji z Telewizją Polską i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film realizowany jest w schemacie Mikrobudżet. Pierwszy film. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Galapagos Films.

MATECZNIK plakat
MATECZNIK plakat
Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA