search
REKLAMA
News

HEATH LEDGER chciał wyreżyserować filmowy GAMBIT KRÓLOWEJ. Miał już wybraną odtwórczynię głównej roli

Łukasz Budnik

3 listopada 2020

REKLAMA

Gambit królowej, serialowa adaptacja powieści Waltera Tevisa z 1983 roku, jest dziś jedną z najchętniej oglądanych  i najlepiej ocenianych produkcji na Netfliksie. Anya Taylor-Joy wciela się w Beth Harmon, genialną szachistkę która pnie się na szczyt, jednocześnie zmagając się z uzależnieniem. Rolę jej największego przeciwnika, Rosjanina Borgova, gra nasz rodak – Marcin Dorociński. Serial nie jest pierwszą próbą zaadaptowania powieści Tevisa – już lata temu były plany na film oparty na literackim pierwowzorze.

Reżyserem i współscenarzystą serialu jest Scott Frank, który napisał go wraz z Allanem Scottem (a właściwie Allanem Shiachem; Scott to pseudonim literacki). To ten drugi już w latach 90. przymierzał się do stworzenia filmu opartego na powieści. W sieci popularność zdobywa liczący 12 lat wywiad z Shiachem, w którym opowiada, kto był chętny do objęcia stanowiska reżysera – pierwszymi kandydatami byli Michael Apted i Bernardo Bertolucci, później natomiast pieczę nad projektem objął Heath Ledger, który w głównej roli chciał obsadzić Ellen Page. W 2008 roku Shiach wspominał:

(…) Heath był osobą, z którą chciałem pracować. Był bardzo entuzjastyczny wobec tego projektu; od razu wzbudził moje zainteresowanie. Rozmawialiśmy o filmie przez telefon, a pod koniec zeszłego roku spotkaliśmy się w tej sprawie. (…) Spędziliśmy nad tym dużo czasu. Tworzyłem kolejne wersje scenariusza i kilka razy widywaliśmy się w Nowym Jorku. Doszliśmy do etapu, gdzie wysłaliśmy scenariusz do Ellen. Miał mnóstwo pomysłów co do obsady. Planowaliśmy rozpocząć zdjęcia pod koniec 2008 roku.

Niestety, Ledger zmarł na początku 2008. Shiach w ówczesnym wywiadzie zauważył, że Ledger sam mierzył się z uzależnieniem od leków, co poniekąd zainteresowało go powieścią Tevisa. Scenarzysta dodał, że przemysł filmowy stracił duży talent, a Ledger byłby niesamowitym reżyserem.

Po śmierci Ledgera plany na film zostały porzucone, a do tematu wrócił dopiero Scott Frank, w efekcie czego powstał serial Netflixa. Podobał wam się? 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA