search
REKLAMA
News

GILLIAN ANDERSON zszokowana brakiem edukacji seksualnej w Polsce

Weronika Lipińska

18 listopada 2020

REKLAMA

Kariera Gillian Anderson zdaje się przechodzić renesans. Aktorka ma na swoim koncie kilka pamiętnych ról, nie tylko Dany Scully w Z Archiwum X, a większość z nich odegrała stosunkowo niedawno na przestrzeni swojej blisko już 30-letniej kariery. Aktualnie możemy ją oglądać w roli samej Margaret Thatcher w czwartym sezonie serialu The Crown od Netfliksa.

Jedną z postaci, którymi zyskała sobie nowe pokłady sympatii widzów jest dr Jean Milburn, seksuolożka z brytyjskiego Sex Education również od Netfliksa. Jest to przebojowy serial komediowo-obyczajowy, który bez pruderii i zahamowań, za to z humorem podejmuje szeroko pojęta tematykę dojrzewania i seksualności, nie pomijając najdelikatniejszych z tematów, jak tożsamość seksualna, fetysze, choroby weneryczne itp., itd. Ostatnio aktorka w ramach promocji The Crown była gościem audycji kultowej amerykańskiej radiostacji NPR (National Public Radio). Podczas rozmowy wspominała też pracę przy Sex Education i wywiad, którego udzieliła Wirtualnej Polsce podczas promocji pierwszego sezonu wraz z Asą Butterfieldem wcielającym się w rolę jej syna w serialu.

Kiedy przed premierą pierwszego sezonu rozmawialiśmy z dziennikarzami, którzy już go widzieli, nie byliśmy pewni, jak jest odbierany. Czy im się podoba, czy nie? Wtedy dziennikarka z Polski powiedziała nam o tym, że w ich kraju nie ma edukacji seksualnej i jak fantastycznie jest widzieć taki serial dla młodych ludzi. To tak, jakbyśmy nagle sami stali się twórcami takiej edukacji, to ogromna odpowiedzialność. Asa i ja spojrzeliśmy na siebie myśląc “to nie może być prawda!”. Kto by pomyślał?! Ja na pewno nie wiedziałam, że istnieją państwa, gdzie ten temat jest zwyczajnie ignorowany.

Aktualnie trudno powiedzieć, żeby temat edukacji seksualnej był ignorowany w naszym kraju. Niestety wbrew rozsądkowi nie jest to dobra wiadomość, a wręcz przeciwnie. Np. w sierpniu tego roku było głośno o podjętych przez sejm pracach nad projektem prawnego zakazu edukacji seksualnej.

Jak sądzicie, jaki tytuł mógłby nosić polski serial o edukacji seksualnej?

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA