search
REKLAMA
News

EDDIE REDMAYNE uważa, że przyjęcie roli w DZIEWCZYNIE Z PORTRETU było błędem

Eddie Redmayne był za swoją rolę nominowany do Oscara.

Łukasz Budnik

22 listopada 2021

REKLAMA

W 2015 roku na ekrany trafił film Dziewczyna z portretu w reżyserii Toma Hoopera, w którym rolę Lili Elbe, transpłciowej malarki, zagrał Eddie Redmayne. Dziś produkcja budzi kontrowersje ze względu na fakt, że Redmayne jest osobą cispłciową, a jego roli – nominowanej zresztą do Oscara – nie zagrał ktoś, kto faktycznie jest osobą transpłciową. 

Aktor odnosił się do tych kontrowersji jeszcze w okolicach premiery filmu. Mówił wówczas, że to istotna dyskusja, a osoby transpłciowe mierzą się z dyskryminacją w miejscach pracy. Aktor dodał, że nad Dziewczyną z portretu pracowały także osoby transpłciowe i aktorzy transpłciowi będą mogli grać role cis, bo każdy ma prawo wcielać się w jakąkolwiek postać, jeśli zrobi to w odpowiedzialny sposób. Po latach Redmayne wrócił do tematu Dziewczyny z portretu przy okazji wywiadu z The Sunday Times. Tym razem aktor stwierdził, że uważa zagranie Elbe za błąd. Spytany, czy dziś zdecydowałby się na przyjęcie tej roli, odpowiedział:

Nie, dziś bym tego nie zrobił. Nakręciłem ten film mając najlepsze intencje, ale uważam, że to był błąd. Powodem, dla którego toczą się dyskusje na temat frustracji wokół tego castingu jest fakt, że dla wielu osób wciąż nie ma miejsca. Musi nastąpić jakieś zrównanie, w przeciwnym razie wciąż będziemy nad tym debatować.

Na ten temat wypowiadała się kilka miesięcy temu także Alicia Vikander, która zagrała u boku Redmayne’a i za swoją rolę Gerdy Wegener otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Tworzenie tego filmu było bardzo pouczającym doświadczeniem. Uważam, że Eddie był wspaniały w swojej roli. Rozumiem krytykę wokół filmu, ponieważ muszą dokonać się zmiany, a transpłciowe kobiety i mężczyźni powinni być zatrudniani. Uważam, że może nastąpić potrzeba, żeby osoby transpłciowe grały bohaterów cis. To jest meritum.

Eddie’ego Redmayne’a będziemy mogli w przyszłym roku oglądać w trzeciej części serii Fantastyczne zwierzęta, zatytułowanej Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA