search
REKLAMA
News

ARNOLD SCHWARZENEGGER komentuje atak na Kapitol. “Trump zapisze się w historii jako najgorszy prezydent”

Łukasz Budnik

10 stycznia 2021

REKLAMA

Kilka dni temu oczy całego świata zwrócone były na USA, konkretnie na Kapitol, do którego wtargnęli zwolennicy Donalda Trumpa. Pokłosiem tej sytuacji było m.in. zawieszenie konta prezydenta na Twitterze i Facebooku, co spotkało się z aprobatą wielu gwiazd Hollywood. Kilka słów na temat wydarzeń na Kapitolu powiedział także Arnold Schwarzenegger. 

Aktor i były gubernator Kalifornii umieścił na Twitterze i YouTube filmik, w którym przyrównuje zamieszki w Waszyngtonie do działań nazistów pod koniec lat 30. XX wieku i nazywa Trumpa najgorszym prezydentem w historii.

Dorastałem w Austrii i doskonale wiem, czym jest Noc Kryształowa (The Night of Broken Glass). To była noc pogromu Żydów z 1938 roku, a naziści byli wówczas jak Proud Boys [skrajnie prawicowa organizacja – przyp.]. Środa była dniem, w którym pękło szkło w Stanach Zjednoczonych – nie tylko w oknach Kapitolu. Tłum rozbił idee, które braliśmy za pewnik. Nie tylko wyważyli drzwi w siedzibie amerykańskiej demokracji – zdeptali wartości, na których został zbudowany ten kraj.

Schwarzenegger dodał:

Prezydent Trump to chybiony przywódca, który zapisze się w historii jako najgorszy prezydent. Dobre wieści są takie, że wkrótce będzie tak nieistotny, jak stary tweet.

Aktor stwierdził też, że Trump wprowadzał ludzi w błąd swoimi kłamstwami i że Ameryka potrzebuje kogoś, kto będzie służył czemuś wyższemu niż własna władza – ideom, na których zbudowano kraj i na którym mogą się wzorować inne państwa. Schwarzenegger dodał, że Amerykanie muszą odłożyć na bok swoje nieporozumienia i postawić demokrację na pierwszym miejscu, aby wyleczyć się z traumy, której doświadczyli. Schwarzenegger zapewnił, że w związku z europejskim pochodzeniem wie, jak szybko sprawy mogą wymknąć się spod kontroli przez kłamstwa i nietolerancję.

Poniżej pełne nagranie:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA