search
REKLAMA
News

Analitycy prognozują SPADEK PRZYCHODÓW KIN o 66% w tym roku

Weronika Lipińska

4 września 2020

REKLAMA

Według prognozy firmy PricewaterhouseCoopers, pandemia COVID-19 spowoduje gwałtowne skurczenie się globalnego rynku i spadek przychodów kin na całym świecie o 65,6%, czyli do 15,5 miliarda dolarów w tym roku. Przyczyną mają być przede wszystkim zamknięcia kin na czas lockdownu, obostrzenia podczas seansów i opóźnienia dużych hollywoodzkich premier. 

Firma ostrzega, że ​​będzie to miało dramatyczny wpływ na cały ekosystem kinowy, a przychody kinowe, na które składają się m.in. reklamy, mają gwałtownie skurczyć się na całym świecie. Według raportu Global Entertainment & Media Outlook sporządzonego przez firmę dla lat 2020–2024, globalna recesja spowodowana pandemią oznacza, że ​​w 2020 r. nastąpi największy spadek przychodów z rozrywki i mediów na świecie w całej 21-letniej historii ich badań.

PricewaterhouseCoopers porównuje tę sytuację z ostatnim przypadkiem, kiedy miała miejsce recesja światowej gospodarki, czyli rokiem 2009 – wtedy wydatki na rozrywkę i media spadły zaledwie o 3%. Niemniej raport podkreśla też, że zmienia się sposób, w jaki amerykańskie studia docierają do klientów. Przykładowo większość tworzy własne platformy streamingowe. Przy tak dużym popycie ze strony platform streamingowych, tempo produkcji prawdopodobnie wróci do normy lub wzrośnie jeszcze w prognozowanym okresie, pomimo fatalnego 2020.

Oznaczałoby to, że przemysł filmowy nie tylko przetrwa kryzys, ale poradzi sobie bardzo dobrze. Niestety dla kiniarzy sytuacja wygląda już gorzej.

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA