search
REKLAMA
News

Agnieszka Holland wydała oświadczenie w sprawie wpisu Zbigniewa Ziobry. Zapowiada pozew

Holland zareagowała na godzący w nią post ministra sprawiedliwości.

Łukasz Budnik

7 września 2023

REKLAMA

W Wenecji odbyła się premiera filmu Zielona granica Agnieszki Holland, który 22 września trafi do polskich kin. O nowym dziele reżyserki – opowiadającym o kryzysie uchodźczym – zagraniczne media wypowiadają się w pozytywnym tonie. Tymczasem na naszym podwórku wywiad z Holland skomentował kilka dni temu Zbigniew Ziobro, który porównał Zieloną granicę do propagandowych filmów z III Rzeszy.

W odpowiedzi na tego tweeta Holland wydała oświadczenie, w którym zapowiedziała, że oczekuje przeprosin od Zbigniewa Ziobry i wpłaty 50 tysięcy złotych na poczet Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Reżyserka napisała w tekście, że post naruszył jej dobra osobiste i był bestialskim atakiem, a zestawienie jej z propagandystami III Rzeszy nie pozostawia przestrzeni na polemikę. Dodała, że bez komentarza zostawi sytuację, w której przedstawiciel władzy komentuje film, którego nie widział, a zobaczenie w Zielonej granicy czegoś innego niż próba oddania głosu tym, którzy głosu nie mają, wymaga wiele złej woli. Poniżej pełna treść oświadczenia udostępniona przez pełnomocniczkę Holland, Sylwię Gregorczyk-Abram.

W opisie od dystrybutora Kino Świat czytamy:

“Zielona granica” jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. “Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka. Za zdjęcia do filmu odpowiada Tomasz Naumiuk.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA