search
REKLAMA
Akcja partnerska

Zapraszamy na wystawę Polskiego Plakatu Filmowego w Lesznie!

Akcja partnerska

3 lutego 2017

REKLAMA

film.org.pl ma przyjemność objąć patronatem Wystawę Polskiego Plakatu Filmowego (1950-1970), która rozpocznie się 15 lutego w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Założeniem wystawy jest ukazanie prac najsłynniejszych twórców polskiego plakatu filmowego. Część z nich, w tym przede wszystkim Franciszek Starowieyski, było związanych ze słynną na całym świecie tzw. polską szkołą plakatu. Choć te graficzne dzieła pełniły przede wszystkim rolę elementu promocji filmu, z perspektywy czasu dostrzegalna jest ich wartość artystyczna. Jednym z ich częstszych atutów było zawieranie, w ramach jednej kompozycji graficznej, symbolicznej syntezy całego filmu.

Wyeksponowane na wystawie pozycje pochodzą z lat 50.-70. XX wieku. Wśród nich można znaleźć plakaty do słynnych filmów amerykańskich, europejskich, a nawet azjatyckich, będących dziełami takich twórców jak Hitchcock, Fellini czy Kurosawa. Lwia część prezentowanej kolekcji pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Wschowskiej. Bazą wyjściową oraz przyczynkiem do powstania wystawy była prywatna kolekcja Józefa Staniewskiego, kinooperatora dawnego leszczyńskiego Kina Panorama.

Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne (lekcje i wykłady) przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Opierają się one na przekazaniu wiedzy teoretycznej o sztuce plakatu w kontekście historii kina oraz na pracach plastycznych, polegających na samodzielnym stworzeniu plakatowej kompozycji.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, mieszczącej się przy ulicy Gabriela Narutowicza 31. Można ją zwiedzać w terminie od 15 lutego do 23 kwietnia 2017 roku. Obowiązuje wykupienie biletu wstępu. Serdecznie zapraszamy!

Godziny otwarcia muzeum:

wtorek: 9:00-16:30 (wstęp bezpłatny)
środa, czwartek, piątek: 9:00-14.30
sobota: 10:00-14:00; niedziela: 14:00-18:00

Kontakt:

jakub.piwonski@muzeum.leszno.pl (Jakub Piwoński – kurator wystawy)
tel.: 65 529 61 40 w. 27 (Dział Edukacji i Marketingu)

Avatar

Akcja partnerska

REKLAMA