“Feud: Bette and Joan”, czyli aktorski pojedynek czas zacząć

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Nie od dzisiaj wiadomo, że nie wszyscy aktorzy się lubią. Również i w tym środowisku – a może nawet tym bardziej właśnie w takim – powstaje wiele konfliktów, sprzeczek, a nawet mniejszych lub większych „wojenek”, żeby nie powiedzieć aktów nienawiści. Dążenie do sławy, do zgarnięcia jak najlepszej roli – a czasem nawet po prostu jak największej ich liczby, a może zwyczajnie nie do końca doskonały ludzki charakter powoduje, że gwiazdy ekranu często ścierają się ze sobą, a ich waśnie wielokrotnie staje się tak samo znane, jak nazwiska biorące w nich udział.

Serial Feud (słowo to oznacza właśnie kłótnię, sprzeczkę) chce opowiedzieć nam kilka takich historii. Na pierwszy ogień pójdzie niechęć, jaka powstała pomiędzy Bette Davis i Joan Crawford. Krążą plotki, iż jedna zazdrościła drugiej talentu i sławy, z drugiej strony zaś chodziło o urodę. Przewija się również wątek nigdy nie powstałego romansu pomiędzy Bette Davis a mężem drugiej z kobiet. Bardziej jednak znanym, oficjalnym i chyba bliższym prawdzie powodem jest rywalizacja o odtwarzane role.

Jakikolwiek byłby powód, obie panie nie darzyły się, mówiąc delikatnie, zbyt wielką sympatią. Miały szczególną okazję pokazać to w 1962 w trakcie prac nad Co się zdarzyło Baby Jane, gdzie Jane, była aktorka dziecięca, której sława dawno przebrzmiała (w tej roli Davis) opiekuje się siedzącą na wózku inwalidzkim znaną i cenioną aktorką z Hollywood, Blanche (Crawford). Począwszy od drobnych „psikusów”, jak zainstalowanie na planie automatu z Coca-Colą (na życzenie Davis) tylko dlatego, że Joan związana była małżeństwem z szefem koncernu Pepsi, aż do bardziej poważnych, kiedy to Crawford wypchała sobie kostium kamieniami, wiedząc, że rywalka na potrzeby jednej ze scen będzie musiała ciągnąć ją po podłożu, wojna trwała w najlepsze.

To właśnie obie damy ujrzymy w pierwszym epizodzie Feud; jako Betty Davis zobaczymy Susan Sarandon, a jako Joan Crawford – Jessicę Lange. W filmografii pierwszej z nich można wymienić Atlas chmurCzarownice z Eastwick, Przed egzekucją, a nawet Alfie z Jude’em Law, za to Jessica Lange znana jest między innymi z American Horror Story, Tramwaju zwanego pożądaniem, Rob RoyaPrzylądka strachu, Tootsie, Listonosz zawsze dzwoni dwa razy oraz King Konga.

Pomysłodawcą serii jest Ryan Murphy, a pierwszy odcinek zostanie wyemitowany już 5 marca 2017 roku.

Ostatnio dodane