search
REKLAMA
News

“Feud: Bette and Joan”, czyli aktorski pojedynek czas zacząć

Tekst gościnny

29 stycznia 2017

feud bette and joan fx 1020x574
REKLAMA

Nie od dzisiaj wiadomo, że nie wszyscy aktorzy się lubią. Również i w tym środowisku – a może nawet tym bardziej właśnie w takim – powstaje wiele konfliktów, sprzeczek, a nawet mniejszych lub większych „wojenek”, żeby nie powiedzieć aktów nienawiści. Dążenie do sławy, do zgarnięcia jak najlepszej roli – a czasem nawet po prostu jak największej ich liczby, a może zwyczajnie nie do końca doskonały ludzki charakter powoduje, że gwiazdy ekranu często ścierają się ze sobą, a ich waśnie wielokrotnie staje się tak samo znane, jak nazwiska biorące w nich udział.

Serial Feud (słowo to oznacza właśnie kłótnię, sprzeczkę) chce opowiedzieć nam kilka takich historii. Na pierwszy ogień pójdzie niechęć, jaka powstała pomiędzy Bette Davis i Joan Crawford. Krążą plotki, iż jedna zazdrościła drugiej talentu i sławy, z drugiej strony zaś chodziło o urodę. Przewija się również wątek nigdy nie powstałego romansu pomiędzy Bette Davis a mężem drugiej z kobiet. Bardziej jednak znanym, oficjalnym i chyba bliższym prawdzie powodem jest rywalizacja o odtwarzane role.

Jakikolwiek byłby powód, obie panie nie darzyły się, mówiąc delikatnie, zbyt wielką sympatią. Miały szczególną okazję pokazać to w 1962 w trakcie prac nad Co się zdarzyło Baby Jane, gdzie Jane, była aktorka dziecięca, której sława dawno przebrzmiała (w tej roli Davis) opiekuje się siedzącą na wózku inwalidzkim znaną i cenioną aktorką z Hollywood, Blanche (Crawford). Począwszy od drobnych „psikusów”, jak zainstalowanie na planie automatu z Coca-Colą (na życzenie Davis) tylko dlatego, że Joan związana była małżeństwem z szefem koncernu Pepsi, aż do bardziej poważnych, kiedy to Crawford wypchała sobie kostium kamieniami, wiedząc, że rywalka na potrzeby jednej ze scen będzie musiała ciągnąć ją po podłożu, wojna trwała w najlepsze.

ona

To właśnie obie damy ujrzymy w pierwszym epizodzie Feud; jako Betty Davis zobaczymy Susan Sarandon, a jako Joan Crawford – Jessicę Lange. W filmografii pierwszej z nich można wymienić Atlas chmurCzarownice z Eastwick, Przed egzekucją, a nawet Alfie z Jude’em Law, za to Jessica Lange znana jest między innymi z American Horror Story, Tramwaju zwanego pożądaniem, Rob RoyaPrzylądka strachu, Tootsie, Listonosz zawsze dzwoni dwa razy oraz King Konga.

Pomysłodawcą serii jest Ryan Murphy, a pierwszy odcinek zostanie wyemitowany już 5 marca 2017 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=l8-cIh1vabo

REKLAMA